Непогрешим нюх за предусещане на бурни реакции показа земеделският министър Мирослав Найденов. Миналата седмица той прогнозира пред bTV, че новите, по-строги мерки за решаване на проблема с бездомните кучета ще предизвикат ответна вълна. И се оказа прав.
Ден след като нахапаният от улични кучета проф. Ботьо Тачков почина от раните си, 50 неправителствени организации за защита на животните от България и Европа поискаха оставката на Найденов заради "дългогодишното институционално бездействие и липса на контрол" по казуса.
„Очакваме от Вас да излезете с чест от ситуацията, да поемете своята политическа отговорност като министър на земеделието и храните и да подадете оставка”, се казва в отворено писмо, адресирано и до премиера, президента и омбудсмана.
Според организациите позицията на министъра, който е „за радикални законодателни промени за справяне с безстопанствените животни”, е отклоняване на общественото внимание от реалните причини за проблема.
„Мястото на кучетата не е на улицата”
За да бъде правилно разбран, Найденов за пореден път обясни промените, които предлага в наредбата за приютите за бездомни кучета. И увери, че няма да бъде допуснато безпричинно избиване на животни. „Тези, които са болни и агресивни, ще бъдат евтаназирани, а останалите ще бъдат прибирани в приюти”, заяви министърът. Ветеринарните власти ще определят кои кучета са агресивни или болни.
„Мястото на кучетата не е на улицата”, каза министър Найденов. Според него досега неправителствените организации са осиновявали кучетата фиктивно и след това са ги пускали на улицата.
Найденов виновен за ситуацията
Подписалите писмото заявяват, че Мирослав Найденов до голяма степен е отговорен за дългогодишното институционално бездействие и липсата на контрол по прилагането на актуалното законодателство. И настояват да бъде въведена национална кастрационна програма по препоръка на Световната здравна организация и световни експерти.
Неправителствените организации посочват и конкретни обвинения към министъра, едно от които е високият процент на кучешка тения, установена в България (47% от целия ЕС). Според тях министерството „отказва да работи с експерти, като залага на популистки и неефективни методи за намаляване на популацията безстопанствени кучета, които ще увеличат още повече корупцията в свързаните с проблема държавни и общински звена, както и риска за здравето на гражданите”.
Министърът получава и „удар под кръста” заради Закона за защита на животните. Протестиращите организации изтъкват, че от приемането му през 2008 година досега няма нито един наказан стопанин, изоставил домашния си любимец на улицата.
Природозащитните организации да се извинят за нахапаните
Найденов отговори, че ще бъдат предложени промени и в текстовете, с които ще бъде премахнат надзорът над безстопанствените животни. „Тези кучета се водят на общините, но надзорът над тях се изпълнява от неправителствените организации. Оказва се, че надзорникът не носи отговорност, когато кучето ухапе някой”.
Министърът допълни, че в негово лице природозащитните организации винаги са виждали един диалогичен човек, но този път те трябва да поискат извинение от нахапаните. „Обществото трябва да знае, че неправителствените организации не трябва да използват ситуацията за бизнес. Те също са виновни за увеличаването на популацията на безпризорни кучета. Организациите получават средствата за своята дейност от чужбина и оправдават разходите си като се грижат за кучетата и тяхното хранене. Те са част от създаването на проблема и трябва да участват и в неговото решаване”, каза още министърът.