Засега студентските общежития няма да преминават под контрола на "Студентски столове и общежития", дружество към Министерството на образованието, младежта и науката. На този етап университетите, които са автономни, ще трябва да засилят пропускателния режим и контрола над студентските блокове. Това заяви образователният министър Сергей Игнатов пред журналисти.

Според Игнатов се обмислят редица санкции за дисциплиниране на студентите. Така, например, ако някой от тях наруши два пъти вътрешния ред в общежитията, той може да бъде бъде отстраняван от блока или да бъдат лишаван от права за един семестър. Тези мерки обаче трябва да бъдат определени от всяко висше училище, уточни министърът.

„От няколко седмици повтарям, че в резултат на реституцията Студентски град няма. Това е територия, на която има 50 сгради на студентски общежития, още 30 жилищни сгради и какво ли не още, построено между общежитията”, посочи още Игнатов.

Болезненият въпрос за сигурността на студентите бе повдигнат отново в края на февруари, когато 19-годишно момче беше убито в общежитие след пиянско сбиване. Студентът от УНСС Марио Данчев беше прободен фатално с нож след свада с други младежи.

Веднага след трагичния инцидент в Студентски град образователният министър свика спешна среща на ректорите на столичните университети и призова за затягане на контрола над блоковете, в които са настанени младите хора. Тогава беше решено общежитията да минат под управлението на Министерството на образованието, за да се гарантира сигурността им. Ректоритe настояха Студентският град да се отдели като самостоятелен район и да се развива като модерен кампус с места за почивка и подготовка на студентите, вместо казина и дискотеки.