Все още не е ясно кога ще започне раздаването на пакетите с хранителни продукти за най-бедните българи. Програмата, финансирана с европейски пари, приключи, и в момента се подготвя нова.

В средата на януари 2014 г. бяха раздадени последните хранителни продукти по европрограмата „Благотворителност", която помагаше на най-бедните. В България над 44% от хората живеят в тежки материални лишения, равнището на бедност е над 21%, а почти 50 на сто са в риск от бедност и социално изключване.

За последните шест години по програма „Благотворителност” са подпомогнати близо 1,6 милиона души, годишно по около 300 000. Раздадени са близо 71 000 тона продукти на стойност над 117 млн. лв.

Ориз, брашно, захар, олио, спагети, обикновени вафли, леща, зрял фасул, плодов конфитюр, картофено пюре на прах и пчелен мед. Пакети с тези продукти получаваха най-бедните на два пъти през годината.

Единствено вярата крепи 81- годишната Добра Ванчева от хасковското село Брягово. Жената живее сама със 150 лв. пенсия и, след като разплати сметките и си купи лекарства, й остават по-малко от 20 лв. на седмица за храна. „Масло не ям, сирене не ям, мляко не ям. Ей го, сега съм с 3 лева”, признава тя.

Пакетите с хранителни помощи буквално са спасявали жената от глад. „Ако не дойде храната на време, ние сме живи умрели. Няма кой да ни поддържа”, казва тя.

Досега раздаването на храните започваше в края на септември и началото на октомври. Новата програма обаче още не е минала одобрение от Европейската комисия. „Около месец, месец и половина трае обсъждането на програмата, която представим в рамките на службите на ЕК. Ние не можем да влияем на този процес. Ще имаме готовност и ще започнем подготовка”, обеща зам.-министърът на труда и социалната политика Петя Евтимова.

Предстои да бъде избрана и организация, която да раздава помощите. Досега това правеха от Българския червен кръст. „Оказа се, че има наистина много бедни хора в страната, които реално разчитат на това и в годините, особено със сериозното навлизане на финансово-икономическата криза, тази програма се оказа незаменима”, обясни зам.-генералният директор на БЧК д-р Надежда Тодоровска.

Както и досега, по новата програма ще бъдат подпомагани всички хора, които получават помощи за отопление.

През октомври трябва да започнат да работят обществените трапезарии, за които е предвидено национално финансиране. Те са 181, а ако има възможност и средства ще бъдат подпомагани и по новата програма за най-нуждаещите се.