Депутати и омбудсманът Мая Манолова подкрепиха лансираната отново идея за по-ниско ДДС върху лекарствата. Разчети сочат, че ако това се случи, парите давани от пациентите за медикаменти с рецепта, ще намалеят с до 200 млн. на година.
Дебатите по темата се водят от години. 28 от 34 страни в Европа имат по-ниско ДДС за лекарствата с рецепта. Според експерти ако ДДС за лекарствата е по-ниско, крайните цени за пациентите ще намалеят с между 9 и 17 процента.
Ригина Вайсберг е сред пациентите, които редовно влизат в аптеката. Взима лекарства за нея и за съпруга й, за които дава над 100 лева.
В повечето страни от ЕС лекарствата с рецепта се облагат с по-ниско ДДС. Само в 3 държави, сред които България, това не е така. „Поне парите , които здравната каса харчи за лекарства да не се облагат с 20% ДДС, а да се диференцира или да се премехане ставката”, предлага омбудсманът Мая Манолова.
Изчисленията показват, че в зависимост от това с колко се намали ставката, лекарствата с рецепта с цена около 12 лева ще поевтинеят с до 2 лева. Тези от около 200 лева - с до 37 лева, а скъпите от около 1200 лева - ще поевтинеят с до 207 лева.
Намаляването на ставката въхру лекарствата с рецепта би освободило до 150 милиона лева от бюджета на касата, но би лишило хазната с до 350 милиона лева от приходи от ДДС.
Въпреки че бяха поканени да участват в дискусията, депутати от ГЕРБ, представители на здравното и на финансовото министерства не дойдоха. Финансовият министър, който днес заедно с премиера Бойко Борисов обиколи няколко града в страната, също избяга от темата и отказа да коментира.
Междувременно стана ясно, че недостигът в бюджета на касата за лекарства до края на годината ще достигне 130 млн. лв., въпреки отстъпките от цените, които прави фармацевтичната индустрия.
Дебатите по темата очевидно ще продължат.
Междувременно стана ясно, че тази година в бюджета на Здравната каса ще се върнат около 70 млн. лв. от отстъпките, които фармацевтичните компании са длъжни да правят за част от лекарствата, които касата поема.