Стотици домакинства в Западна България от понеделник трябваше да останат без ток за по няколко часа заради планови ремонти по енергомрежата. Списъкът на дружествата къде какво ще се спира и ремонтира е огромен, за да се навакса работата от последните студени дни.
За да няма спекулации и внушения в обществото за таен режим на тока обаче, енергийният министър в оставка Теменужка Петкова разпореди прекъсванията да бъдат отменени.
Планови прекъсвания на тока предстояха в половин България от понеделник. Те официално са за по няколко часа и са за подмяна на съоражения, кастрене или ремонти.
В никакъв случай не се наричат режим на тока и някои от тях са по искане на Електроенергийния системен оператор. Само на територията на ЧЕЗ списъкът е 61 страници.
От фирмата обясниха, че списъците им за планови прекъсвания в Западна България винаги бил толкова голям.
63 страници са адресите, на които ще се спира токът на територията на ЕВН в Югоизточна България. Дружеството обяви, че били длъжни по закон да обявят адресите, но планови ремонти нямало да има заради студеното време.
Най-малко ще са плановите прекъсвания на тока на територията на „Енерго про” в Североизточна България, защото там заради бедственото положение десетки села спестяват ток по естествени причини.
Както вече съобщихме, енергийното министерство след медийния интерес спешно разпореди на дружествата плановите прекъсвания да не се осъществят, веднъж заради студеното време, и най-вече да няма спекулации за таен режим на тока.
В същото време в Западна България в момента въглищата за бита изчезнаха - всичко отива за ТЕЦ-овете.
На три минути в ТЕЦ Бобов дол пристигат нови камиони с въглища, натоварени вагони чакат на гарата. Въглищата за ТЕЦ-а пристигат от цяла България - от мина „Бели Брег” до софийското село Габер до Драгоман, от мина Станянци край Годеч, от Мини открит въгледобив край Перник, от рудник „Христо Ботев” от Бобов дол, от обогатителната фабрика на „Брикел” от Гълъбово.
Според някои експрети минни геолози въглищат не достигат заради студа, защото са нискокачествени, потънали са в кал и замръзват. Друга причина е и че рудниците са неефективни. Според ръководството на ТЕЦ-Бобовдол проблемът е в студа - температурите са паднали до минус 27 градуса.
В халето за размразяване се събират по 15 вагона едновременно, размразяването им продължава по 4 часа. Това затруднява работата.
Заради кризата в райнона на Бобов дол и на Перник въглищата за битово отопление изчезнаха.
В Перник вчера складовете затвориха, защото няма какво да продават.
Въглищата и дървата са най-масовото отопление в България в момента, а въглищните ТЕЦ-ове осигуряват най-голям дял от електроенергията в страната.