Учени от БАН алармираха, че древният ритуал нестинарство вече не се изпълнява по канона. Отдалечаването от традициите може да извади от списъка на ЮНЕСКО българския обичай. В историята на световната организация досега няма случай на изключен от списъка паметник на културата или на нематериалното културно наследство. Процедурата по признаването на обект от световната организация пък е дълга и трае около година.
Танцуването върху жарава попада в полезрението на ЮНЕСКО преди три години. Днес не само че не се изпълнява според традицията, но даже се поругава, твърди Ружа Нейкова от БАН, която дълги години изследва ритуала в странджанското село Българи.
„Превръщаме този свещен обичаи в един панаир, защото обичая не е само скара, песни и танци. Той има по-дълбоко съдържани”, казва Нейкова.
Ученият се страхува, че ако експерти от световната организация дойдат у нас може и да преразгледат решението си да вкарат обичая в списъка за закрила. В Българи също има притеснения.
Нестинарят Жеко Тотев влиза вече 41 години в огъня. Посрещнал дори 66-ия си рожден ден в жаравата. Тази година няма да влиза, разочарован от подмяната на традициите.
„Потресен съм. Аз съм се борил за това нещо, защото съм истински нестинар. Както навремето имаше комисия за издаване на категории, да се направи същото да се види кой какво прави. Да се знае кой къде играе, има ли огън с икона”, оплака се нестинарят.
Той дори разкри триковете на някои от псевдо колегите си. Те танцуват по изкуствена жарава или минават през огъня със специални подметки.