Съвсем не са оптимистични вижданията ни, отнасящи се за качеството на живот. Българите и унгарците се нареждат като най-недоволните европейци, предават от БТА.
От друга страна най-щастливи се оказват датчани. Това става ясно днес, след оповестяване на данните от Европейското проучване на качеството на живот (EQLS).
Настоящото изследване е изготвено от Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд Юрофаунд (Eurofound), орган на ЕС. Осреднено равнището на удовлетворение от живота на европейския гражданин е 7,1,по скалата от 1 до 10.Това е оповестено чрез прессъобщение на сайта на Eurofound.
Оптимизмът сред европейците е намалял значително. Неговото равнище спада с цели 20%, като една трета от хората признават за понижение в своя финансов статут през изминалите 5 години.
До голяма степен неприятните резултати от анкетата се дължат на икономическата нестабилност. Най-големите оптимисти за своето благосъстояние се оказват датчаните и шведите. Гърция, Италия и Португалия обаче са най-песимистично настроени.
Задоволството между различните полове е на едно равнище. Разлики се откриват обаче при хората на възраст между 50 и 64 години. При тях нивата на удовлетворени са по-ниски. Същата негативна статистика се отнася за тези, които са безработни или не могат да работят, както и за самотните родители.
Настоящото проучване обобщава вижданията за живот на европейците за последните пет години, попарени от икономическата криза. Анкетата важи за всички 27 членки на ЕС, както и за седемте страни, които кандидатстват, за да се присъединят.
Тазгодишното проучване сравнено с това от 2007 променя изцяло картината на задоволство. Тези, които миналата година са можели да се похвалят с добри доходи и жилища, в момента са жертви на безработица, борейки се с дългове и нарастваща несигурност.