Новостите в просветната сфера сякаш нямат край. Ден, след като стана ясно, че от новата учебна година учениците ще бъдат оценявани и по проекти, от министерството поднесоха поредна изненада. От тази година към учебните заведения ще има препоръка да изготвят ученическо портфолио за всеки свой настоящ възпитаник. Идеята е своеобразният документ да съдържа неговите индивидуални задачи за годината и оценъчна карта към тях.
Новия метод на работа в училищата обяви на пресконференция заместник-министърът на образованието Милена Дамянова. Тя обясни, че в картата преподавателите ще трябва да опишат критериите за оценяване за всяка задача и точките, които ще се използват за тази цел. Така учениците ще бъдат предварително запознати с тези критерии и също ще могат с тях да се самооценяват.
„Когато има разлики между оценката, която ученикът сам си е поставил и между тази, дадена му от учителя, те ще трябва да дискутират защо е станало така”, коментира Дамянова.
По думите й ученическото портфолио ще съдържа текущите оценки, както и резултатите от вътрешното и външното оценяване на учениците. Няма да има обаче оценка за поведението в училище.
Според заместничката на Сергей Игнатов, МОМН препоръчва на всички училища да започнат да изготвят ученическото портфолио, но това е поетапен процес и се надява към края на учебната 2012/2013 година във всяко училище в страната поне половината от учениците да разполагат с него.
Подобно ученическо портфолио - карта за цялата изминала учебна година, вече са имали учениците от езиковата гимназия в Перник, обясни Милена Дамянова. Според нея "хубавото на ученическото портфолио е, че ще е разгърнато във времето и ще съдържа задачите, които ще изпълняват учениците през цялата учебна година". По този начин ще може да се проследи напредъкът и "слабите" им страни през годината, смята тя.
Идеята на проекта е ученическото портфолио да се допълва с всяка следваща година и когато даден ученик е приет да учи в друго училище, то да му бъде предоставено.
Тази година така наречените малки матури за четвъртокласниците ще са с по-малко и по-разнообразни въпроси, ще има диктовка и работа с художествен текст. При седмокласниците въпроси с отворен отговор ще има по всички предмети. Промяна в държавните зрелостни изпити не се предвижда.
Междувременно стана ясно, че по 10 хиляди лева ще донесат на своите училища отличниците от международни състезания и олимпиади. Правителството отпуска парите на 11 учебни заведения. Сред тях са математическите гимназии в София, Варна, Плевен, Ямбол, Пловдив и други градове.
Скромната държавна помощ ще получат и училището "Електронни системи" и Американският колеж в София. Всички тези училища от юни досега са излъчили по повече от двама медалисти.
В последните години възпитаниците на българските гимназии са спечелили 88 медала на международни олимпиади и състезания по математика, информатика и природни науки. 15 от отличията са златни.