На фона на все по-честите посегателства на вандали върху ценните монументи се правят все по-малко паметници на именити българи. Десетки са случаите на унищожени плочи и барелефи през последните няколко години, а откраднатите елементи най-често се предават за скрап.
На такива набези стана обект и паметникът на Васил Левски в столицата. Само преди седмица крадци изнесоха и унищожиха над 40 елемента от паметника. До този момент полицията е успяла да открие само три от тях.
Това не е първото подобно посегателство - преди три години паметниците на велики българи в района на Борисовата градина осъмнаха покрити с цинични графити, с унищожени надписи и откраднати бюстове. След този случай, общината сложи специална алармена система на голяма част от малките паметници в София.
Въпреки неприятния инцидент в София, паметта на Апостола беше почетена с откриването на негов паметник в Исперих, а за да бъде опазен, в района около монумента е поставено видеонаблюдение.
Почти всяка година в леярната на майстора от Казанлъшко Тодор Ганарев има поръчка за бюстове на именити българи. В цеха е изработена и скулптурата на Левски, която снощи официално откриха в Исперих. Леярят разказва, че най-често получава поръчки за бюстове от обществени организации, свързани с името на дадената личност.
През последните години, кризата е намалила работата на леярите. Изработват се по-малко скулптори. За отливките си майсторите използват месинг, защото е по-евтин, за разлика от поръчките от чужбина, които най-често са за бронзови отливки.
Според Марин Марков, леяр и скулптор, в чужбина имат повече отношение към скулптурата, към дизайна. „Съхраняват си го, обичат го и го пазят”, казва майсторът.
В леярната на Марин Марков миналата есен беше реставриран паметникът на Цар Освободител в столицата. Тази година в нея поръчките са едва десетина, повечето от чужди галерии. „Ако кажа, че се поръчват, сигурно ще излъжа”, казва той.
Поне веднъж на две години паметниците трябва да бъдат почиствани със специална паста и да бъдат мити, съветват леярите. От столичната община обясняват, че всеки паметник изисква различни грижи и винаги с помощта на реставратор.
Зам.-кметът по културата в Столична община Тодор Чобанов обясни, че има специални комисии, които обикалят монументите, които са изложени в най-голяма степен на риск. „Това са монументи, които са по-стари или са от метал, защото камъкът старее по-бавно”, подчерта той.
В София има около 2500 паметника, паметни плочи, къщи-музеи и барелефи. В момента, в София тече конкурс за поставянето на два паметника на булевард „Витоша”. Това ще бъдат фигурите на големия български писател Алеко Константинов и на неговия знаков герой Бай Ганьо.