В летния сезон в страна има редица села, където от няколко седмици вода не е текла по чешмите. Такъв е случаят с омуртажкото село Презвитер Козма с население над 650 души. Въпреки наличието на водопроводна мрежа, хората са подложени години на продължителен воден режим. Сейде Аптиева още като дете е идвала за вода до близката чешма, която и днес в жегата е спасение за много хора.

„Трудно е и за къпането, и за прането, за всичко. Изпрах сега в къщи и нося тука да ги изплаквам, в чешмата”, споделя жената.

Според жителите на селото наличието на кладенци в домовете означава, че в района има вода, но трябва да се направи ново водохващане. Сега водата се използва и за поливане, и за пиене.

„Нямаме чиста вода. Би трябвало да се обходи селото, да се види по кладенците, да се изследва водата дали е добра за пиене или не. Ние така я пием - дали е добра или не, не знаем. Може би някои не си гледат работата. Например, за да има вода в селото би трябвало кметът да се грижи за това”, смята Фатме Исмаилова.

Въпреки уговорката с екипа на bTV, кметът на селото Ерджан Ахмед бе излязъл, дори без да заключи кметството.

От ВиК пък информираха, че търсят разрешение на проблема, като първоначално се ангажират със сондирането за налична вода в района. Обследването обаче ще отнеме време. „Много дълъг е периодът на геоложкото проучване. После трябва да установим качествата на водата”, посочи Явор Миланов, управител на ВиК-Търговище.

Едва след това ще бъде проектирана и изградена санитарно-охранителна зона, което ще позволи използването на водата от района. Засега най-сигурният начин да има вода е да завали и водоемите да се напълнят.