В понеделник, около 20.00 часа българско време ще може да се наблюдава пикът на "звездопада" Геминиди, съобщават астрономи от БАН.
Метеорният поток Геминиди е най-атрактивният „звездопад” през есенните и зимните нощи. Той е активен от 4 до 17 декември.
При добри метеорологични условия и в отсъствието на Луната, могат да се наброят близо 120 метеора за час. На същата дата Луната ще залезе в 20.11 ч. за София, с 12% осветен диск (като тънък сърп, млада Луна). Поради това условията за наблюдение ще бъдат добри.
Геминидите са ярки метеори, често болиди, затова привличат вниманието на мнозина любители на звездното небе. Препоръчително е тези, които решат да наблюдават явлението, да излязат при ясно време под открито небе на 14 декември след свечеряване. На тази дата Слънцето ще залезе в 16.53 ч. (за София), така че около час и половина по-късно вече ще могат да се провеждат ефективни наблюдения. С напредването на нощта условията за наблюдение на Геминиди ще се подобряват – съзвездието Близнаци ще се издига и в полунощ то ще бъде на височина около 60о над източния хоризонт.
Препоръчително е в началото на нощта наблюдателите да съсредоточат вниманието си повече към източната половина на небето, но когато по-късно радиантът на потока се издигне по-високо, вероятността от поява на метеори ще бъде висока за всяка част от небето.
Счита се, че Геминиди са породени от облаци частици, разхвърляни в космическото пространство от астероида 3200 Фаетон. Това отличава този метеорен поток от останалите популярни такива, като Персеиди, Леониди, Ориониди и др., които се пораждат от метеорни роеве, отделящи се в процеса на разпадане на различни комети.
Кометата C/2013 US10 (Catalina)
От нашите географски ширини тази комета се наблюдава от 20 ноември 2015 г. до Коледните празници. Тя ще се движи бавно на фона на звездите от съзвездието Дева. Ще се открива ниско над хоризонта в посока изток-югоизток в края на нощите (около 05:30 – 06:00 ч.). Нейната яркост се оказа малко по-ниска от предвижданата до неотдавна – сега кометата е от 6-а видима звездна величина, което означава, че тя е на границата на възможностите за наблюдение с невъоръжено око.
Поради това е препоръчително използването на бинокъл или на малък телескоп. До края на годината изгревът на US10 (Catalina) ще настъпва все по-рано през нощта. Нейната яркост ще расте и поради това условията за наблюдението ѝ ще се подобряват.
Най-удобно кометата ще се наблюдава през във втората половина на нощта през м.януари 2016, когато ще премине през съзвездията Воловар, Ловджийски кучета, Голяма мечка и Дракон. На 15 ноември около 19.17 ч. българско време кометата Каталина премина през перихелия си (т.е. през най-близката до Слънцето точка от своята орбита), на разстояние около 123.1 млн. km. от нашата звезда.
Най-близо до Земята кометата ще бъде на 17 януари 2016г. – на разстояние около 108.4 млн. km. Очакваната яркост на C/2013 US10 тогава е около 5.5-а видима звездна величина, което означава, че в безлунни нощи кометата ще може да се забележи с невъоръжено око, ако наблюденията се извършват от места отдалечени от градски светлини. Разбира се, използването на бинокъл или на зрителна тръба остава препоръчително.