400 килограма отпадъци толкова изхвърля всеки от нас годишно. В същото време, управлението на сметта у нас не е на задоволително ниво, коментират екоорганизации.

Ако не вярвате в замърсяването и глобалното затопляне, ето малко данни в днешния Световен ден на околната среда. Приблизително 40% от водните басейни в света са толкова замърсени, че в тях не могат да живеят риби; милиони тонове отпадъци се изхвърлят в морето всяка година; замърсяването е един от най-големите убийци, засягащ 100 милиона души по света.

Близо 800 милиона души нямат достъп до чиста питейна вода.

Всички имаме пръст в това с боклуците, които изхвърляме. Особено с опасните от тях, които със сигурност не трябва да отиват в кофата.

Голяма част от старите лекарства и химически препарати трябва да се събират само в специалните пунктове, за да е сигурно къде ще отидат след това.

„Кампанията става все по-популярна. До момента сме събрали повече от 3 тона отпадъци, а 1000 домакинства са се възползвали от системата. Имаме обаждания по телефона 0700 11 750”, казва Ралица, която се занимава със събирането на опасните боклуци.

Кампанията се провежда няколко пъти в годината на различни места. Днес много хора успяха да се отърват от ненужните лекарства и препарати.

„Всичко се разпределя. Ако дойде, киселина, отива в този контейнер, ако дойдат лекарства - поставят се в друг. След това се транспортират към специалните места, където се унищожават, изгарят се”, обяснява Ралица.

Опасните отпадъци от домовете се приемат след заявка по телефона. Специализиран екип ще дойде до вас, за да ги извози безплатно.

Освен в София, кампанията вече се провежда и в другите по-големи градове. Инициативата обаче все още е лукс за по-малките населени места.

Все пак дори малките усилия за по-чиста околна среда заслужават внимание: в това число са и хилядите хора, които се включиха в кампанията "Да изчистим България".