„Категорично заявяваме, че не признаваме легитимността на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). Това заявяват в отворено писмо студенти и възпитаници на българските университети. Те се разграничават от избора на Христо Стоичков за "знаме" на студентските протести.

“Ние не желаем студентската общност да бъде свързвана по какъвто и да е начин с тази организация. Тя е неспособна да защитава общите студентски интереси и в редица случаи дори уронва престижа на студентите с организирането на събития и изказването на позиции, които са в пряк разрез с академичността и студентските интереси”, се казва в позицията на висшистите.

Годишният бюджет на НПСС се формира от 10% от бюджетите на всички студентски съвети в българските университети. От своя страна бюджетът на студентските съвети се формира от 1% от студентските такси. Студентски съвет на СУ например внася “членство” в размер на 10 000 лв. Като се има предвид броят на родните вузове, бюджетът на НПСС само за една година доближава сумата от половин милион лева.

„В част от своята декларация за промяна във висшето образование НПСС поставя искането да получава по 1 евро на семестър от всеки студент, плащането на което да бъде регламентирано в Закона за висшето образование. Ако това искане бъде прието от следващото правителство, то НПСС ще получава допълнително по 560 000 лева на семестър в касата на организацията”, се пояснява в писмото.

„Дейностите на НПСС през годините по никакъв начин не развиват академичността, научното познание и стимулирането на студентското творчество, въпреки огромния бюджет, с който разполагат. Организацията стои зад следните “академични” събития: пищната церемония Мис и Мистър “Академика”, ежегодните спортни зимни и летни олимпиади, както и церемонията “Студент на годината”. На тазгодишната церемония присъстваха над 30 нашумели изпълнители”, възмущават се част от възпитаниците на нашенски ВУЗ-ове.

Според тях нито един обикновен студент няма възможност да прегледа за какво реално се изразходват средствата на организацията, защото финансов отчет на дейностите липсва. Освен това най-масовите студентски протести никога не са били организирани от тази казионна организация, а са били дело на неформални студентски групи и студентски организации около каузи.

Заради липсата на обратна връзка със студентите НПСС е дълбоко непозната за огромното студентско съсловие. „Смятаме за ненужна и вредна за цялата студентска общност узаконената легитимност на тази организация. От цялото й съществуване досега тя е доказала само едно: няма моралното право да се изразява от името на студентите в България, още по-малко от името на гражданското общество”, пише в писмото.

„Ние, долуподписалите се студенти и възпитаници на университетите, НЕ признаваме НПСС и изборът й за водач на студентите – г-н Христо Стоичков. Призоваваме организацията да приключи с политическите си игри, за да не се наложи да я делегитимираме на улицата”, се заявява в писмото.

Вчера НПСС организира студентска сбирка в зала "Арена Армеец", на която специален гост беше футболистът Христо Стоичков, обявен за "знаме и водач" на студентското движение. Десетки студенти са сложили подписа си под анти-НПСС писмото.

По-късно от НПСС разпространиха официална позиция относно „критиките към националната организация”, подчертавайки, че тя е „една от най-активните обществени организации в страната през последните две години и особено в тези бурни дни на промени”.

Представителите на НПСС изтъкват, че през последните години са направили много, за да бъде „студентският глас да бъде по-силен, обединен и чуваем”, въпреки пречките пред дейността им.

„През тези почти две години, в които настоящият екип на НПСС се бори за защита на интересите на студентите и докторантите, успяхме да постигнем не малко, напук на проблемите в системата, напук на онези, които са скептично настроени или смятат българския студент за апатичен и безперспективен. Напук на политиците и защитниците на статуквото. На всички тях се стремим да докажем, че грешат. Не чрез думи, а чрез дела,” се казва в официалната позиция на НПСС.

От организацията заявяват, че са в основата на първите инициативи на „широко гражданско неподчинение от 1997 г. насам” и са били сред главните действащи лица в протестите през 2011 г. и 2012 г. за налагане на мораториум върху застрояването на базата на НСА в Равда.

„Ние бяхме онези, които първи като обособена гражданска общност подкрепихме протестите срещу монополите и направихме това не само с призиви и декларации, но и с реални протестни действия,” посочват от НПСС.

„Готови сме да се борим срещу статуквото и знаем трите фази, през които трябва да преминем и през които вървим уверено през последните години и месеци – първо те игнорират, после ти се смеят, след това се борят с теб, накрая побеждаваш," заявяват в заключение представителите на организацията, цитирайки Ганди.

  • Президентът издава указ за изборите за кмет на Варна
  • Варненци ще избират кмет на 30 юни
  • Бдение в памет на Пламен Горанов в 5 града
  • От юли пада монополът на ЕРП-тата
  • ЕС се намесва, ако България застраши ЧЕЗ
  • Варненци поискаха оставката на общинарите с торба охлюви
  • До два месеца ДКЕВР решава за лиценза на ЧЕЗ
  • Протестиращите от палатковия лагер във Варна обявиха гражданско неподчинение
  • ЧЕЗ отказа да плати обезщетения за токов удар, оправда се с буря
  • ДКЕВР съставила 23 акта на ЕРП-тата, съдът ги отменил