В навечерието на новата учебна година, освен на състоянието на учебните заведения, здравните инспектори направиха оценка и на състоянието на учениците. Три са основните проблеми при децата - наднорменото тегло, заболявания на очите и гръбначните изкривявания.
Над 20% от учениците в страната са с наднормено тегло. Над 15 на сто със смущение в зрението. Продължава да е голям процентът и на децата с гръбначни изкривявания. За лекарите най-тревожен е проблемът със затлъстяването, защото той води до сърдечни заболявания и е предпоставка за диабет.
Въпреки забраните за продажба на нездравословни храни в училище често децата не са лишени от тях. „За промяна на навиците и на нагласите на децата, а и не само на самите деца, а и на семействата, защото те имат основна роля при възпитаване на децата към един здравословен режим на хранене”, казва д-р Нелия Микушинска - дирекция "Обществено здраве" – МЗ.
За учениците важно е и медицинското наблюдение. Не са много местата в страната обаче, където има училищен лекарски кабинет. В столичното 122-ро училище има сестра на половин работен ден.
„Ние осигуряваме по някакъв начин лекарствените средства, медикаментите, оборудването, но тъй като в по-малките училища се отделят по-малко средства, те са съвсем недостатъчни”, смята Стоилка Костова - директор на 122 ОУ "Николай Лилиев".
„Със системата, която беше въведена в България, все пак не трябва да изземваме функциите на общопрактикуващия лекар. Така или иначе негово е задължението да познава най-добре здравното състояние на детето”, коментира темата д-р Ангел Кунчев - главен здравен държавен инспектор.
И през новата учебна година здравните инспектори ще следят за профилактичните прегледи на учениците, както и да не се продават нездравословни храни в училище.
И още една мярка за справяне с наднорменото тегло при учениците - министерствата на здравеопазването и образованието обмислят увеличаване на часовете по физическо възпитание, както и въвеждането на нови видове спорт в училище, за да бъде привлечено вниманието на учениците.
Иначе в 118 учебни заведения няма да успеят да изпълнят мерките, предписани от здравните инспектори до 17 септември. Най-много са те в областите Кърджали, Пловдив и София.
Още в края на миналата учебна година районните здравни инспекции са дали предписания за ремонт на покриви, дограма, отоплителни инсталации и тоалетни.