Около 1800 са децата мигранти у нас, за които е подадена молба за международна закрила. Над 1200 от тях са регистрирани като непридружени. Непълнолетните са 1601, а малолетните – 215. Преобладаващата част са момчета. Данните изложи Ева Жечева – председател на Държавната Агенция за закрила на децата.

До усложняване на ситуацията се е стигнало тъй като доскоро властите у нас не са имали ясна представа как законово да помогнат на тези деца и как да гарантират сигурността им.

По закон децата до 18-годишна възраст не могат да бъдат принуждавани да остават в бежанските центрове. По тази причина много от тях ги напускат и се озовават без закрила на улицата.

През 2015 г. поне 460 деца са напуснали бежанските центрове по подобен начин. Не е известно какво се случва с тях след това.

Деца в мигрантския лагер до ГКПП Идомени
Снимка: Добромир Иванов

Известен е случай на дете, регистрирано в България и избягало от центъра, което по-късно е намерено в Германия, където то само открило родителите си.

Основна опасност, пред която са поставени тези деца, е радикализацията им. Известен е един подобен случай за 2015 г. с брат и сестра на възраст между 12 и 14 г. Те пристигнали от Германия, където живеели изключително изолирана среда. Там били обучавани в крайни религиозни практики. Пристигнали в София с баща си, на път за Сирия. След като били заловени от МВР се наложило да бъдат приети в болница, заради влошено здраве. Оказан им е била психологическа помощ. След като състоянието им се подобрило, те били върнати в Германия.

Деца в мигрантския лагер до ГКПП Идомени
Снимка: Добромир Иванов

В повечето случаи децата без придружител пътуват с хора, с които нямат никаква роднинска възраст. Специализираните органи не изключват вероятността някои от тях да са отвличани и да пътуват с фалшиви документи. Това прави достъпа до истинската информация за тях още по-затруднен.

Повечето деца, които са в подобно положение идват от Афганистан, Ирак, Палестина и Сирия.