Тютюнопроизводители и зеленчукопроизводители блокираха кръговото движение при ГКПП край Дунав мост. Около 100-на души навлязоха малко преди 10 ч часа в кръговото движение на моста, следвани от автомобили като обикаляха кръстовището. Недоволството на тютюнопроизводителите е на път да създаде нова партия - за това се заканиха земеделците, които днес блокираха пътя за Гърция при граничен пункт Капитан Петко войвода край Свиленград.
Протестиращите на Дунав мост носеха плакати с надписи "Европа - майка за едни, а за нас мащеха", "Спрете нерагламентирания внос!" и скандираха "Не на дискриминацията!". Част от тях разпиляха на пътя бала с тютюн и касетки със зелен боб и домати.
Около стотина тютюнопроизводители блокираха пътя за Гърция. Те са недоволни от Европа, че за пореден път не дава пари за сектора.
„Ние не сме втора ръка хора на Европа, нали? Ето, Гърция е до нас. Гърция получават по 4 евро на килограм субсидия, ние - нула лева. А това говорим за един програмен период от 7 години, в който ние без тези пари сме обречени на гибел”, обясни Румен Минчев.
Според тютюнопроизводителите секторът е пред фалит, тъй като националните доплащания, които са около 2 лева за килограм, не стигат.
Българските тютюнопроизводители настояват за равнопоставеност с европейските си колеги по отношение на директното европейско субсидиране. Те са недоволни от липсата на такова за бранша за новия програмен период на ЕС - 2014-2020 г.
Ако не бъдат чути, земеделците се заканват да направят партия, която да защитава интересите им. За да се срещне с протестиращите в Русе пристигна министърът на земеделието и храните Димитър Греков. „Осигурени са 73 млн., направил съм доклад до министъра и до премиера, също така и до министъра на финансите, имам тяхното съгласие за отпускане на 11 млн. и половина, така че цялото производство, което се получава, да бъде финансирано”, обясни той.
Контактни групи от протестиращите и екипа на министър Греков започват преговори за постигане на споразумение. Ако не се разберат, производителите заплашват да палят тютюн и пред Европарламента в Брюксел.
В момента с тютюнопроизводство у нас официално се занимават около 200 000 души. Но тъй като отглеждането му отдавна се е превърнало в основен поминък на хиляди семейства, на практика тютюнът храни близо половин милион българи.