Централната избирателна комисия регистрира три инициативни комитета, застъпници на алтернативни позиции за предстоящия националния референдум за бъдещето на ядрената енергетика у нас. Допитването е насрочено за 27 януари.
За регистрираните комитети в ЦИК са постъпили заявления от Борислав Сандов от партията на „Зелените”, Мария Капон от Единна народна партия и Иван Иванов от Синята коалиция.
Комитетът на Борислав Сандов се казва „Зелените алтернативи против АЕЦ”. В него освен „Зелените” и други екоорганизации, участват Българска антиядрена коалиция и Българската фотоволтаична асоциация.
Инициативен комитет „БеляНЕ”, с председател лидера на ЕНП Мария Капон, внесе при регистрацията си близо 11 000 подписа срещу АЕЦ „Белене”. Заявената от него алтернативна позиция е: „НЕ на развитието на ядрената енергетика с нова ядрена централа”.
Регистрираният от Синята коалиция инициативен комитет внесе в електоралния орган почти 15 хил. подписа против строежа на нова ядрена централа. Неговите представители обаче не се противопоставят срещу изграждането на нова ядрена мощност, каквато би бил 7 блок на АЕЦ „Козлодуй”. Те се обявяват за удължаване експлоатацията на 5 и 6 блок на действащата АЕЦ, защото инвестициите в „Козлодуй” вече са се изплатили и нейната енергия е най-евтина.
ЦИК е отказала регистрация на инициативен комитет на ВМРО, представляван от Ангел Чавдаров Джамбазки. Учредителите му се обявяват „За независима българска енергетика срещу опитите България да попадне в чужда енергийна зависимост”. Отказът е мотивиран с това, че позицията им се припокрива с тази на инициативния комитет, представляван от член-кор. Стефан Воденичаров, инициирал националния референдум.