България е сред най-засегнатите от глобалното затопляне и климатичните промени страни в света. Родният климат трайно се измества към средиземноморски, а плодородните земи бавно намаляват.
В Световния Ден на Земята търсим отговор на въпросите как се променя природата и какво можем да направим, за да спрем негативната тенденция.
Зимата вече е по-кратка като сезон и се измества. В момента от 19-те града, в които са провеждани Зимни Олимпийски игри през годините, само в 10 има възможност това да се случи отново.
В големите зимни курорти сезонът се е свил с 4-5 седмици, а снежната покривка тази зима е била с 60% по-малко.
За последните 50 години средногодишната температура на Витоша се е покачила с повече от градус.
Да работиш земята и тя да работи за теб
34-годишният пловдивчанин Христо Бакалов отглежда 200 декара малини край село Ръжево конаре. Завършил магистратура по маркетинг в Лондон, но преди 4 години оставя работа в лъскав небостъргач и избира биоземеделието. Така едновременно развива бизнес и опазва природата.
"Тук живеем, земята е тази, която ни храни, а и искаме да ни храни с биолотично чисти продукти, понеже за последните 100 години сме я замърсили дотолкова, че едва ли в близките 1000 ще я изчистим, ако всичко стане био", казва той.
Времето ще става все по-екстремно
Земеделието е най-застрашеният сектор от климатичните промени като през следващите десетилетия родната земеделска продукция ще намалее с 1/4. В България се наблюдават все по-дълги периоди на засушаване, следвани от бури и тежки наводнения. 15-те най-топли години на всички времена са били през последните 20.
"Екстремностите на времето ще зачестят много повече, т.е. днес е 25, утре 5 градуса. Всичко това влияе върху здравето на хората, върху възможността ние да реагираме своевременно", подчертава Стефан Георгиев от WWF.
През следващите години се очаква да зачестят пожарите и да се задълбочи проблемът с безводието. Нужна е както национална стратегия, така и лична съпричастност - пестете водата, която ползвате, намалете консумацията на електричество, хвърляйте разделно и ползвайте торбички за многократна употреба.
Личен пример
40 липи, брези, явори и магнолии засадиха дипломати от десетки държави в парка на Студентски град в София. Доказано е, че залесяването пречиства въздуха, контролира засушаванията и изолира шума.
В помощ на Земята е и кампанията на bTV "Да изчистим България за един ден". Напомняме ви, че денят на голямото доброволно чистене е тази събота, 26 април.