Лятото дойде, а с него и времето на студентските бригади. След отлива през последните 4 години заради кризата, фирмите отчитат ръст на желаещи за работа зад граница.
По традиция най-често студентите се отправят към САЩ и Великобритания. Тази година интересът към Острова е намалял, защото там се предлага предимно селскостопанска работа.
Предпочитани в САЩ са туристическите градове по крайбрежията заради изобилието от сезонна работа. Аляска също е често избирана заради националните паркове. Топ 5 на желаните щати - Масачузетс, Ню Йорк, Калифорния, Северна и Южна Каролина.
Най-често студентите са заети в сферата на услугите и туризма. Работят като бармани, сервитьори, спасители, продавачи. Надницата е между 7,5 до 15 долара на час.
23-годишната Нора е ходила на студентска бригада два пъти. Харесва Америка и избрала щата Вирджиния, където изкарала две лета като касиер и мениджър в закусвалня.
„Аз трябваше да бъда шеф един вид в даденото заведение и да се науча да притъпявам емоционалността си, да бъда по-отговорна, да бъда по-сигурна в себе си, в способностите си. Аз израснах от гледна точка на това да разчитам на себе си във всякакви ситуации”, обяснява Нора Чернева.
Изкараните по време на престоя зад океана пари, Нора е дала за образованието си. По време на летните бригади зад граница студентите успяват да спестят средно по 4-5 хиляди долара. А някои - и двойно повече. Влагат ги в различни неща.
„Най-често е за семестриалните си такси. Това е един от най-честите отговори. Много често ми казват - отивам да спестя пари за кола. Но повечето ползват парите, които са събрали, да си помогнат нещо в ежедневието, на семейството”, посочва Ралица Желева - специалист по обменни програми в агенция за младежки пътувания.
В чужбина студентите имат право да работят на повече от едно място. Придобитите умения ги учат на отговорност и дисциплина. Затова летният работен стаж зад граница в CV-то е плюс.
„Когато човек работи и знае, че целия ден трябва да работи повече от 8 часа във всяка една секунда, защото може да бъде освободен и пратен вкъщи, това нещо като го прави 1-2-3 лета, после като се върнеш в България, ти си много по-голям боец и предприемчив”, смята Павел Хаджиев - мениджър „Подбори” в компания за подбор на персонал.
За да отидете на лятна студентска бригада, трябва да сте студент, редовна форма на обучение, на възраст между 18 и 28 години и да владеете английски поне на средно ниво.
Около 3 хиляди лева ще ви излезе, ако искате да заминете на бригада зад океана. Толкова струват самолетните билети и легализацията на документи.