Чувството на страх е един от основните фактори, които спират българите да съобщят за случаи на корупция. Заключението е на глобално изследване на „Прозрачност без граници” и насочва към правозащитната система. Хората не вярват, че ще бъдат защитени като свидетели, а по-лошото е, че се притесняват, че ще бъдат наказани по някакъв начин, коментира пред bTV изпълнителният директор на асоциацията в България Калин Славов.

Той открои като интересен друг акцент от доклада – голяма част от хората са готови да платят повече за стоки, произведени от компания, чиста от корупция. Така те припознават корупционната предпоставка извън администрацията и отправят призив към правенето на социално отговорен бизнес.

Сред най-честите причини за даване на подкуп са ускоряване на процеса, както и единствената възможност да се получи съответната услуга. Това насочва към неефективността на администрация, заяви Славов. Той акцентира и върху една особеност на националния характер - традицията по някакъв начин да изразиш благодарността си, което обаче се разпознава като корупция.

През последната година най-много подкупи са давани в секторите полиция, съдебна система и здравеопазване. Личният опит на респондентите обаче се разминава с възприятието за корумпираност на системата, според което „лидер” са политическите партии в глобален мащаб.

*Изследването на „Прозрачност без граници” обхваща над 100 държави и включва 114 000 респонденти. То дава възможност в сравнителен план да се разгледат тенденциите. Целта е да се покаже структурата на корупция, погледната по сектори и през очите на всяка една държава.