Ще спрат ли протестите във Варна, след като от днес градът има нов устройствен план и строителство в Морската градина няма да има?

С 43 гласа „за” и нито един против и „въздържал се” устройственият план беше приет. Преди приемането му, общинските съветници внесоха корекции. Именно с тях се забрани строителството в спорната територия на Морската градина - от Зоокъта до „Свети Никола" и местността „Салтанат”.

Увеличава се и историческото ядро на Морската градина, от сегашните й граници до Шокъровия канал. Това предстои да бъде одобрено обаче и от Министерство на културата. Общинските съветници дори разшириха още територията с вето за строителство и тя вече стига до резиденция „Евксиноград” и това предизвика спорове.

В началото на сесията стана ясно, че до забраната за строителство в морската градина се е стигнало след намесата на премиера Борисов.

„С премиера, с вицепремиерите, с ресорния министър Лиляна Павлова, с която направихме и среща вчера в София, на която тя изрази мнението и волята на правителството, общият устройствен да бъде гласуван с корекции, ясно гарантиращи пълната забрана в Морската градина и Ботаническата градина,” каза Иван Портних, лидер на ГЕРБ във Варна и общински съветник.

Забраната се въвежда за спорната зона на Морската градина. Общинските съветници обаче увеличиха зоната до Евксиноград, където 90% от имотите са частни. Това предизвика полемики и обвинения за популизъм.

„По същия начин, по който има частни имоти в Морската градина, такава ще бъде ситуацията и в другите имоти. Просто там не може да се строи,” обясни той.

„Така или иначе тази територия е застроена, и за това мисля, че това беше излишно гласуване за да приеме някой овациите и ръкоплясканията на публиката, която е в залата,” коментира общинският съветник от БСП Борислав Гуцанов.

Новината за гаранциите срещу застрояването на зелените площи по крайбрежието съобщи по-рано Портних. По думите му планът е получил одобрението лично на Бойко Борисов. На проведени във вторник консултации с премиера и регионалния министър Лияна Павова, двамата поискали да се нанесат корекции в текстовете, така че територията от зоокъта до местността „Свети Никола” да е защитена от бъдещо строителство.

Портних определи плана като стратегически важен за града и гарантиращ развитието на Варна с десетилетия напред. „С приемането му ще се увеличат инвестициите и ще се създадат хиляди нови работни места, ще се изгради нова инфраструктура и ще се подобри цялостното развитие на Варна”, посочи още общинарят.

По-рано стотици варненци щурмуваха сградата на общината като част от протест срещу застрояването в Морската градина. Главният вход бе блокиран от демонстрантите, стигна се и до намесата на полицията, която направи опити да въведе ред.

Общият устройствен план на Варна бе подложен на редица критики от различни обществени групи и най-вече от еколозите, които твърдят, че документът предвижда намаляване на зелените площи и застрояване на Морската градина.

Притесненията бяха, че „Холдинг Варна” ще застрои крайбрежната ивица в града като „квартал на богатите”. Това би се позволило чрез залегналия в устройствения план проект „Алея първа”, приет още през 2001 г.

Във вторник поредният масов протест срещу строителството в Морската градина премина с блокиране на булеварди и завърши с арести. Включиха се над 1 000 души, а четирима бяха задържани. От полицията съобщиха, че за четиримата задържани са образувани досъдебни производства и ще отговарят за неизпълнение на полицейска заповед и грубо нарушаване на обществения ред.