Венци и цветя бяха поднесени пред паметника на братята Кирил и Методий пред Народната библиотека на днешния 24 май.

„Честит празник, народе възродени. Към светли бъднини върви” - това каза министърът на културата Владимир Пенев в краткото си приветствие пред присъстващите пред паметника на солунските братя.

Пред присъстващите "Аз съм българче" рецитираха първокласниците Лора Михайлова Микова и Деян Деянов Донков. На церемонията присъстваха стотици ученици, учители, преподаватели във висши училища, духовници, дипломати, политици.

„Делото на братята Кирил и Методий остава завинаги вплетено в превратната история на България и ни помага във времена на изпитания да се обръщаме към езика и културата, да търсим упование в духовността”. Това каза президентът на Република България Росен Плевнелиев в приветствието си по повод 24 май.

„Вярвам, че и днес това са основите, върху които градим просперитета и бъдещето си. Днешният ден е празник на споделеното културно наследство, общото европейско бъдеще”, каза държавният глава.

Той благодари на всички учители, научни работници, хората на изкуството и на всички, които работят за развитието на България.

„Нужно ни е обединение около каузата за духовно и културно съхранение на България. Като държавен глава вярвам, че една модерна, успяваща и просперираща държава се гради и развива, уповавайки се на науката, на образованието, на изкуството и на културата”, каза още Плевнелиев.

„Убедена съм, че всеки лев, инвестиран в образование и култура, дава най-ценните плодове. Това гарантира перспективата за развитието на нацията. Вярвам, че народ, който празнува книжовността и знанието, има силата да се справи в най-трудните моменти и да намери пътя напред. Нека вървим напред със силата на знанието и духа”, призова и столичният кмет Йорданка Фандъкова.

В страната

Рекорд по всенародно пеене на химна на светите братя Кирил и Методий беше поставен в Бургас. Над хиляда ученици, учители и граждани се включиха в най-масовото пеене на „Върви, народе възродени!"

Във Варна се проведе традиционното празнично шествие на хиляди ученици и студенти, както и на дейците на образованието, науката и културата. 12 учители от Пловдив получиха почетна значка за заслуги в сферата на образованието.

Националната хуманитарна гимназия "Св.Св. Кирил и Методий" е център на тържествата за 24 май в Благоевград. Бивши и настоящи възпитаници на основаната в Солун през 1880 година гимназия честваха заедно празника на славянската писменост. Гост на тържествата бе кметът на града д-р Атанас Камбитов. Празникът на Светите братя започна с издигане на националния трибагреник и флага на Европейския съюз.

Тази година община Кюстендил раздаде на участниците в шествието 1500 знамена, оцветени в бяло, зелено и червено, върху които са изобразени ликовете на двамата първоучители – Кирил и Методий. По време на шествието в небето над Кюстендил бяха пуснати балони със завързани за тях букви от нашата азбука. По традиция бяха наградени и отличилите се през годината преподаватели.

Зала № 1 на театъра в Смолян се оказа тясна, за да събере всички желаещи да се включат в отбелязването на най-българския празник.

Дъждовното време отложи празничните шествия за 24 май във Велико Търново и Търговище. Празничният ден в Добрич започна с тържества във всички училища и благодарствен молебен. Цветя бяха поднесени на паметника на Светите братя Кирил и Методий. Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост трябваше да бъде официално открит на площад “Свобода”, но дъжд отложи началото на празника.

В много градове в чужбина българите там също отбелязаха празника.

Очакваме вашите кадри от празника в рубриката "Аз, репортерът"!