Собственикът на една от най-старите автошколи в Стара Загора - Митко Трайков, не може да запише курсистите си за изпити чрез интерактивния софтуер на Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация".
„Отначало мислехме, че проблемът е при нас. Променихме програмата на интернета, като мислехме, че интернетът е слаб, компютъра обновихме, но проблемите продължаваха. Тогава започнахме да мислим, че има манипулация върху софтуера”, обясни той.
Митко се съмнява, че това става в негов ущърб. Причината е, че преди година сезира институциите, че софтуерът за полагане на теоретичния изпит е манипулиран и е възможно определени курсисти да получават помощ при решаване на листовките. Извършена е проверка. Данни за нарушения обаче няма.
Четири седмици след подаването на жалбата школата на Трайков се оказва без достъп до системата.
„Случвало се е да пропускаме седмици, да не можем да хванем дата, защото програмата блокира”, казва Трайков.
Системата, оказва се, действа избирателно - срива се, но не за всички фирми, предлагащи шофьорски курсове.
„Когато пресяхме информацията, се оказа, че тези фирми, които нямат проблеми, те всъщност са близки до хората в Изпълнителна агенция”, посочва Трайков.
От Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация" и фирмата, поддържаща системата, обясняват проблемите със слабости в софтуера. Въвеждането на данните на всеки курсист отнема средно по 10-15 секунди. Според системните регистри обаче определени автошколи регистрират курсисти за време под 5 секунди.
„Това ни навежда на мисълта, че най-вероятно имаме работа с отсрещната страна със скриптове, които автоматизирано да извършват тази дейност. Доколкото успяхме да разберем има фирми, които продават скриптове на автошколите, т.е. автошколите отиват, дават пари и купуват такъв скрипт”, коментира Камен Несторов, IT директор.
„За мен е много трудно да кажа дали използването на такъв скрипт е нещо незаконно, тъй като от една страна аз си автоматизирам процеса”, допълни той.
Така нареченият "скрипт" е софтуер, който автоматично извършва регистрация на курсистите в системата. Законно или не, използването му дава предимство с бързината на вписване на данните. Това натоварва системата и я блокира.
„Най-доброто решение за нас е въвеждане на "капове", за да не може подобни скриптови операции да влияят и на други автошколи”, отбеляза Несторов.
„За съжаление, това технологично решение ще затрудни леко всички други фирми, които се опитват да регистрират кандидати, въвеждайки случайно генерирани цифри”, каза още той.
Друго възможно решение е и даване на повече дати за изпити. Така борбата за места ще е по-малка. Решаваме да проверим - екип на bTV е на място, за да видим дали школата на Трайков ще получи достъп до системата.
Десетимата курсисти, чакащи дата от май, най-накрая имат насрочена - 9 юни 2016 година.
Само ден по-късно регистрацитята за фирмата на Трайков отново не е възможна.