„Както сме свикнали да казваме в България, всичко е възможно,” така шефът на антикорупционната комисия към Министерски съвет Елеонора Николова коментира делото за източване на средства по програма САПАРД, което шокира пристигналия миналата седмица в България шеф на ОЛАФ Джовани Кеслер.

Генералният директор европейската служба за борба с измамите, се учуди как при едни и същи доказателства за измами с европейски фондове, в Германия има осъдителни присъди, а в България оправдателни.

„Ясно е, че престъпната схема не е създадена от германците, а в България,” каза Николова в студиото на Тази сутрин. По думите й безспорно е, че „Марио Николов и компания са се възползвали от тази схема”.

Елеонора Николова е на мнение, че по т.нар. знакови дела, наблюдавани включително и от Европейската комисия, имаме провали. По думите й „хубаво е България да си направи една инвентаризация на тези дела”, с която да се заемат магистрати с безупречно минало.

Сега, когато всички са на вълна „Белене”, ръководителят на БОРКОР даде пример с доклад на Върховна касационна прокуратура, от който ставало ясно, че според обвинението високопоставени длъжностни лица не могат да бъдат преследвани за злоупотреби, свързани с проекта. Те били две категории - овластените и онези, които управляват имущество.

„Преди време се смяташе, че наказателно отговорни могат да бъдат и двете групи,” отбеляза Николова. „Дори да е имало престъпни схеми около „Белене”, те не могат да бъдат доказани, ако се приеме логиката на Върховна конституционна прокуратура,” добави тя.

„В Енергетиката говорим за милиарди. Спешно трябва да се събере информация за дружествата, които участват в консорциума, проявил интерес към „Белене”,” каза още Николова в коментар по темата за американския „Глобъл пауър консорциум”, който иска да строи втората българска ядрена централа като частен проект. Според ръководителя на антикорупционната комисия това било работа на службите, „за да не се стига до ситуации като с приватизацията”.