Прогнозите на полицията се сбъднаха! Отбелязването на годишнината от гибелта на Васил Левски беше съпроводено със сблъсъци и провокации. Напрежението ескалира след официалната церемония, когато агитката на "Атака" дойде на традиционното си шествие до паметника на Апостола.
Около монумента имаше хиляди хора, а стотици започнаха да освиркват Волен Сидеров и компания. Хората на "Атака" първи тръгнаха към групата на протестиращите срещу правителството, които по-рано скандираха "оставка".
Сидеров нареди на полицията да изгони демонстрантите до 3 минути, иначе хората му щели да се заемат с това. Покрай грозната сцена се чуха викове "предатели", "провокатори" и др.
Кордон от полиция не позволи на гражданите да стигнат до паметника и това предизвика недоволството им. Полицията направи и втори кордон между протестиращите и "Атака".
"Виждам, че продължавате да държите провокаторите на опасно близко разстояние. Спазвайте закона", обърна се Волен Сидеров към полицията. После той за пореден път поиска оставката на вътрешния министър Цветлин Йовчев, въпреки че униформените изтласкаха протеста. Двама протестиращи срещу правителството бяха отведени от полицията.
Шествието на "Атака" приключи малко след 20 ч. Активистите на партията се прибраха към очакващите ги автобуси при храм-паметника "Александър Невски" под звуците на възрожденски песни.
Междувременно преподаватели с плакат „Университетските преподаватели призовават: събудете се!” се отправиха към монумента. Преди това те се събраха пред входа на Софийския университет "Свети Климент Охридски".
Обясниха, че искат да изразят несъгласието си, че дати като днешната, се използват по популистки начин от различни политически сили. Преподавателите носеха листа с надписи „Чиста и свята република - кое не разбрахте?”, „Чиста и свята република - не коалиция с Атака”.
На възпоменателната церемония дойдоха хиляди хора. Сред официалните лица бяха президентът Росен Плевнелиев, председателят на парламента Михаил Миков, вицепремиерът Цветлин Йовчев, министърът на отбраната Ангел Найденов, столичният кмет Йорданка Фандъкова и други.
„Българските граждани, независимо от вяра, религиозна и етническа принадлежност, са способни, и достойни да осъществят идеала на Левски. Още не сме равни с другите европейски народи и все още не сме изградили своята чиста и свята република. Имаме още много работа за вършене. Нека никой не поставя под съмнение зададената от Апостола цел и посока”. Това заяви президентът Росен Плевнелиев по време на церемонията.
„Колцина от нас си дават ясна сметка, че и днес трябва да защитаваме неговото дело, да съхраним и предадем неговия идеал и завет за България. Днес е нашият ред. Свободата и достойнството на България зависят от нас, гражданите, от усилията ни по демократичен път да защитаваме правата си”, каза още държавният глава, който беше аплодиран от множеството в центъра на София.
След церемонията официалните гости си тръгнаха, а гвардейците, които бяха пред паметника, също бяха аплодирани от гражданите при изтеглянето си. От 14 ч пред монумента беше поставен гвардейски почетен караул, който ще остане и след края на официалната част.
Хилядите жители и гости на София търпеливо се подредиха на опашка, за да поднесат цветя в памет на Апостола.
По-рано днес десетки миряни се събраха в столичния храм "Света София", за да почетат паметта на Апостола на Свободата Васил Левски днес, когато се навършват 141 години от гибелта му.
Фенове, ръководство и футболисти на футболния клуб "Левски" поднесоха цветя на паметника на Апостола. Събитието мина спокойно, въпреки спекулациите за готвени провокации.