Специализирано помещение за провеждане на разпити на деца, свидетели или жертви на насилие бе открито във Варна. На откриването присъства заместник-министърът на правосъдието Виргиния Мичева - Русева.
Това е първата синя стая, построена от държавата с помощта на швейцарския народ по програма за сътрудничество. Министерството на правосъдието ремонтира и строи пет сини стаи и това наистина е първата в държавата.
До сега има 14 сини стаи в страната, изградени от неправителствени организации.
Нови стаи ще има в Ямбол, Враца, Козлодуй и в Плевен, заяви Русева.
Синята стая е специализирано помещение за щадящо изслушване на деца, където те да се чувстват спокойни и сигурни, без да преживяват стреса от разпитите в съдебна зала. Тя включва две помещения, които имат отделен вход. Свързва ги обща стена, част от която е с т. нар. венецианско стъкло.
Законови промени за детското правосъдие
Проектозаконът за детското правосъдие ще бъде готов през юни, каза Вергиния Мичева. Тя уточни, че текстовете са готови и в момента са подложени на обсъждане.
При написването на закона се използва и българският опит, допълни Мичева. Тя припомни, че още през 1942 г. страната ни има закон за съдилищата за маловръстни.
Настоящият закон, който третира работата с малолетни и непълнолетни, е доста остарял и страната ни търпи много критики от партньорите от ЕС и от Съвета на Европа, посочи Мичева.
По думите й в новите текстове е предвидено да се променят наказанията за деца-правонарушители.
Заместник-министърът посочи, че в момента в четирите възпитателни училища-интернати и двата социално-педагогически интерната в страната има повече от 200 деца, лишени от свобода, някои от които престояват там над 3 години.
"Това затваряне не превъзпитава младежите и не може да ги върне обратно в обществото, дори има обратен ефект, уврежда им психиката", каза Мирчева.