Една година допълнителен платен отпуск за отглеждане на дете искат синдикатите. Промяната ще бъде обсъдена на заседанието на Тристранния съвет във вторник.
Новороденият Алексаднър от Майчин дом е сред специалните бебета, които най-вероятно ще имат възможността майките им да получат шест месеца повече платен отпуск, за да ги гледат вкъщи. Парите по предложение трябва да бъдат дадени от работодателите или от НОИ. Шестте допълнителни месеца, както досега, ще могат да се вземат и на части.
Александър изобщо не затруднява майка си във всекидневните грижи. Вероятно, защото той е второто й дете. Предишният път, когато Севджихан се е вълнувала от майчинството, е било преди 14 години. Днес жената дори и не помни какви са били правилата за майките тогава.
„Моето мнение е, че поне да е три години. Защото нали не всеки разполага с баба и дядо, да го гледат. Никой работодател няма да пожелае, нали, да имаш малко бебе и да работиш, и ако то боледува и да те пускат”, казва Севджихан Ахмед.
В момента, освен отпускът по майчинство, всеки от двамата родители има право и на още 6 месеца, но неплатен отпуск. И могат да го ползват до 8-ата година на детето. КНСБ предлагат тези 6 месец да станат платени.
„Идеята на този отпуск е той да се ползва. Липсата на финансов ресурс обезсърчава. Въпрос на преговори е кой ще плаща - дали НОИ или работодателят, това е отделен въпрос”, обяснява Чавсар Христов, КНСБ.
Очаквано, бизнесът е против. „Да се съкрати срокът за отглеждане, той е най-висок у нас. Има други майки, за които това се е превърнало в професия”, коментира Васил Велев, Асоциация на индустриалния капитал в България.
Севджихан в момента е на борсата. Смята да започне работа най-рано след две години. Дотогава ще разчита на държавна помощ и на таткото на Александър.
Според сега действащите разпоредби този допълнителен отпуск, който в момента е неплатен, може да се ползва както от майката, така и от бащата. И двамата имат право на по шест месеца. Скоро ще стане ясно дали правилото ще важи и след промените. Така или иначе новостите само могат да мотивират родителите.
Двама министри се обявиха против идеята. Според финансовия министър Петър Чобанов помощта за майките трябва да дойде по-скоро с разработване на програми, които да ангажират в отглеждането на децата и безработните, за да могат майките да се върнат по- скоро на работа. За по-гъвкави механизми за подпомагане призова и енергийният министър Драгомир Стойнев, който определи сегашния срок за майчинството като разумен.
Можете да гласувате и в нашата анкета по темата тук!