Увеличение на основните заплати на учителите и годишната издръжка на децата в училище – с тези предложения излязоха синдикатите, които са изчислили, че държавата разполага с необходимите пари за реформата.
Предложението е увеличението да влезе в сила от 1 юли. От 2008 г. училищата имат делегирани бюджети, които се изплащат от държавата. В общия случай, бюджетът на училището се определя от броя на учениците. На всеки ученик се полага определена годишна издръжка, наречена Единен разходен стандарт.
Синдикатите предлагат той да бъде увеличен с 5%. Така най-ниският Единен разходен стандарт би нараснал на 1354.50 лева, а най-високият би се увеличил на 1669.5 лева.
Според изчисленията на синдикат "Образование" в КТ Подкрепа и основните заплати на всички учители могат да се увеличат с 8%. За учителите, които получават минималното възнаграждение за своята категория, ръстът ще бъде с между 40 и 46 лева.
Откъде ще дойдат парите?
От КТ "Подкрепа" са изчислили, че държавата разполага с необходимите пари за реформа, защото растежът на брутния вътрешен продукт е по-голям от очаквания.
„Безспорно, ако тези пари влязат в образование и се насочат, чрез Единния разходен стандарт в увеличение на заплати, това ще повиши и парите за квалификация, защото те са процент от Фонд „Работна заплата” във всяко едно учебно заведение”, посочва Юлиян Петров, Синдикат "Образование" в КТ "Подкрепа".
За 700 лева на месец
Весела Христова е старши учител с 18-годишен стаж. Работи като възпитател и учител по английски на най-малките в столичното 136 основно училище.
Отговорността, стресът и напрежението, на което е изложена, са трудно сравними с други професии. Тя отговаря за живота на учениците, възпитанието и изграждането им като личности във всеки един момент. „Само мога да кажа, че вкъщи не говоря, не искам да виждам никого. Имам нужда само от тишина и спокойствие”, казва тя.
Основната заплата на възпитателката е 624 лева. След всички добавки, които се полагат, нетното възнаграждение не надхвърля 700 лева. Признава, че парите не й стигат за нищо и реално съпругът й я издържа.
Ако поисканото от синдикатите увеличение стане факт, заплатата на Весела Христова би се вдигнала с 50 лева. За да се преодолее настъпващата криза в образованието, учителката смята, че заплатите трябва да скочат поне двойно.
От министерствата на образованието и финансите засега предпочитат да не коментират предложенията.