Правителството обсъжда да даде изоставени военни писти на любителите на автогонки. Споменават се летища край Ямбол и Добрич. Каква обаче е реалността там - провериха кореспондентите на bTV.
Пистата до ямболското село Тенево не се охранява и не се поддържа. В селото не е тайна, че тук и сега младежите правят точно това, което се предлага, но нелегално.
"Ако е организирано, с полиция, защо не? Така или иначе ги правят", смята жител на селото.
Веднъж годишно на същата писта се състезават рокери, но в присъствието на медици и полиция.
"Който иска да си покаже колата и преимуществата на колата, нека да бъде на определеното място. Всичко друго е цирк", е мнението на Иво Тодоров от клуб „Райдърс”.
В Добрич военното летище е затворено от 12 години. Пистата е дълга два километра и половина и е широка 80 метра. Състоянието й не е точно като за състезателни автомобили, но въпреки това идеята се приветства.
„След като има къде да отиде, да си плати таксата, то момчето ще е там. На никой не му е приятно да бъде гонен”, посочи Галиан Господинов, член на Автоклуб-Добрич.
И според автоинструкторите пистите са място за гонките.
"Защото разрешената максимална скорост в града е 50 километра. Друго е да карат със 100 км в този град”, обясни Георги Атанасов, автоинструктор.
Само двама са обаче шофьорите, глобени в Добрич тази година за рисково шофиране.