Управителят на Здравната каса Пламен Цеков се оплака от големия брой лекарства, за които поверената му институция трябва да плаща. Това се случи само няколко дни, след като лично се похвали, че НЗОК е успяла да договори отстъпки с от 5 до 90 на сто за 123 медикамента за лечение онкозаболявания.

Касата започна да търси начини да намали цената, която заплаща за скъпите медикаменти едва през март тази година, след повече година забавяне.

Новият шеф на дирекция "Лекарствена политика" Николина Първанова призна, че заради методиката на договаряне за около 30 лекарствени продукта не могат да бъдат договорени отстъпки. Причината - неявяване на фирмите.

Именно липсата на методика станала причина за преразхода от 6 милиона лева за лекарства, които касата купи през миналата година. След приемането й през август 2011 обаче отстъпките така и не бяха договорени и касата е плащала за всички лекарства на пределни цени.

Заради скандала беше освободен шефът на Надзора в НЗОК – бившия зам.-министър Гергана Павлова. Нейното освобождаване бе поредното в пика на кадрови промени в сектора. С поста си се раздели и министърът на здравеопазването Стефан Константинов, който твърдеше, че не е бил информиран за харчените пари. 

Към момента касата поема 661 медикамента. Според новия й шеф обаче броят е твърде висок.

Здравната каса плащала медикаментите на 1,5 млн. души, като за 1 милион от тях поема 100% от стойността им. Цеков каза, че е възможно да се направи прочистване на реимбурсния списък. Възможно било да се преоценят качествата на някои от тях.

Новината идва на фона на констатацията на Съюза на фармацевтите, че стотици българи изобщо нямат достъп до лекарства, плащани напълно или частично от касата.

Миналия месец фармацевтите обявиха, че в 80 общини на страната не се продават лекарства за хормонална терапия на злокачествени заболявания, а в близо 50 - инсулин.

В 39 общини няма нито една аптека с договор с касата. От институцията тогава обясниха, че стимулът за аптеките бил да се отчитат на 15 дни и по този начин да получават средствата си по-бързо.

Затрудненият достъп на пациентите до лекарства е бил обсъждан от работна група с участието на здравното министерство, но решение не било намерено, обявиха фармацевтите.