Като процент от разходите в бюджета, в България 3% се харчат се сектор „Сигурност”. В ЕС са 2%, тоест у нас финансирането е с 50% по-високо. Държавите от нашия хал заделят даже по малко от 2 на сто от бюджета си за сигурност. Това посочи в студиото на „Тази сутрин” икономистът и съветник в МИ Владимир Каролев.

Той беше категоричен, че в крайна сметка ще се намерят търсените 21 млн. лева за изплащане на компенсации на пенсиониращи се служители на силовото ведомство. Каролев отбеляза, че не е проява на добър хумор изказването на финансовия министър Владислав Горанов, че първам категория труд заслужават само полицаите, за които има риск да бъдат набити на улицата.

Той подчерта, че не може да се подменят условията със задна дата, но за влизащите сега в системата трябва да има промени. По думите му е добре полицаите да имат застраховка, за да не се натоварва бюджетът при инциденти с тях, а трябва да се мисли и за програми за преквалификация, така че да остават в МВР до по-късна възраст, без да са на улицата.

Зам.-председателят на СФСМВР Илия Кузманов посочи, че със сегашните си действия министър Горанов е отказал да изпълни законовото си задължение да осигури финансиране за пенсиониращите се полицаи.

Той обясни, че диференцирането по отношение на заплащане и статут между полицаи и администрация датира още от 2008 г., но непрекъснато се подменят условията, които ужким са уточнени. В момента няма и анализ на приетите в началото на годината промени в Закона за МВР, в които също са засегнати тези въпроси, каза още Кузманов.

СФСМВР не участва и в работните групи по административната реформа.

По думите му силовото ведомство е „в колапс в кадрови аспект” и това вече е очевидно.