По-малко от 3% от българите се ваксинират срещу грип, въпреки че Световната здравна организация препоръчва това да направят поне 75 на сто от населението.

Всяка грипна вълна у нас засяга между 250 и 300 хил. души, от които около 30% са деца, каза министърът на здравеопазването Десислава Атанасова на откриването на форум, посветен на грипните заболявания.

Грипните епидемии повишават смъртността. По данни на Световната здравна организация, всяка година по света, поради усложнения от грип, се разболяват между 3 и 5 милиона, а умират около 200 – 250 хил. души.

Според Атанасова, за да изпълни препоръките не СЗО България трябва да обръща повече внимание на профилактиката. По думите й Националната програма за превенция на грипа ще осигури ресурс и условия за превенция от грипните заболявания.

В България обаче общественото мнение е разделено за и против ваксините, поради страха от странични ефекти и усложнения след имунизацията. По думите на главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев много често населението получава грешна, защото част от лекарите са против ваксинацията.

Два нови грипни вируса ще ни атакуват тази зима

но специалистите не очакват тежка епидемия. Продължава да циркулира и грип от типа АH1N1, който вече не е толкова опасен и не се различава от обикновените сезонни вируси.

Новите грипни щамове „Виктория” и „Уисконсин” са от типа А и Б. Към тях във вече изработените ваксини е прибавен и Калифорния АH1N1.

„Те не се отличават кой знае колко много от миналогодишните, но все пак достатъчно, за да не може имунитетът, който сме придобили миналата година във връзка с боледуване или пък с имунизация да ни предпази. Това фактически е причината да бъде необходимо всяка година да се прави имунизация против грип,” обясни проф. Мира Кожухарова.

От грип се разболяват по-често децата, но болестта е по-опасна за възрастните и хората с хронични заболявания. Точно те е важно да се ваксинират. В момента се обмисля как имунизацията срещу грип да стане по-достъпна и частично платена от здравната каса.

„Дали и в каква степен тя ще бъде реинбурсирана е въпрос на политическо решение, но е по-скоро въпрос на разчети, защото групата, за която говорим в България е много голяма. Кажем ли над 65 години трябва да имате пред вид, че това са около 1,8 млн. души,” отбеляза д-р Ангел Кунчев.

Ако искате, все още има време да се ваксинирате. Имунизацията е добре да се направи най-късно 3 седмици преди грипната епидемия, която у нас обикновено е през януари или февруари.