Представители на ромската общност в Радомир се оплакват, че не ги допускат до градския плаж, заради цвета на кожата им. Басейнът е изграден от частен инвеститор и е единствен на територията на града.
В ромския квартал на Радомир всички говорят за новооткрития басейн. Почти никой от жителите му обаче, не може да разкаже за впечатленията си от него в първо лице. Цялата махала знае, че там роми не пускат. Само българи. Жители на махалата, които са се опитали да влязат, разказват, че не са били допуснати от охраната.
Собствениците на басейна отричат да е имало лошо отношение към ромите. Връщали хора, защото нямало места.
„Ние тук не разграничаваме българите от ромите и такова нещо не се е случвало, няма и да се случи,” каза Мартин Искренов, управител на комплекса. По думите му капацитетът на басейна е 200 шезлонга и управата връщала и много българи, когато плажът се запълни.
От Комисията за защита от дискриминация изказаха принципно мнение по случая, защото не работят по сигнали, а по конкретни жалби.
„Комисията е имала такива случаи, в частност за отказ за достъп до басейни, ресторанти, кафенета, въз основата на по-тъмния цвят на кожата,” призна Есен Фикри, член на КЗД. „В такива ситуации, ако се докаже, че човекът наистина е отишъл, поискал е да ползва тази услуга, но му е отказано да бъде предоставена за това, ние сме приемали, че това е дискриминация.”
По думите на Фикри, това, че басейнът е изграден от частен инвеститор не е никакво оправдание. Той е отворен за ползване за цялото общество и в подобни ситуации става въпрос за дискриминация. В случай на доказана дискриминация по етнически признак, Комисията може да наложи глоби в размер до 2 500 лева на нарушителите.