Драстичен спад на трансплантациите - от началото на година са извършени само четири, при списък на чакащи от близо хиляда души.

Здравният министър Десислава Атанасова обяви, че в Агенцията по трансплантации предстоят промени.

Вече пета година Ваня Килова от село Бисер живее с присъдено сърце . Сега жената отново е в листата на чакащите за трансплантация, този път за бъбрек .

„Мога да изкарам още две-три години с тия бъбреци .Чух че трансплантациите почти не вървят. Не знам коя е причината,” споделя тя.

В положението на Ваня са още близо 950 болни, които чакат. Едва четирима от тях са получили втори шанс през тази година.

„Причината, от една страна, е липсата на съгласие за донорство и тази причина, каквато и кампания да бяха направили през последните години, както виждате не е довело до своите добри резултати,” коментира министър Атанасова.

Болните обаче са на друго мнение. Георги Пеев от Хасково чака нов бъбрек и смята, че ако системата работеше, той вече щеше да е нов човек. По думите му причината да няма трансплантации е „скъсаната верига”. „В България няма така нареченият координатор - човекът, който трябва да съобщи, че в болница „Х”, населено място „У” има някъде един донор, който чака за експлантация и след това за трансплантация,” обяснява Пеев.

Най-много трансплантации у нас са извършени през 2010 година – 68. Миналата година броят им пада на 19. За да се срине до 4 през тази година. За да заработи отново системата, от здравното министерство предвиждат съвсем скоро промени в Агенцията по трансплантации, но според министъра реформата щяла да бъде по-скоро административна, а не кадрова.