През последните четири години рязко се увеличава броят на българите, които одобряват словото на омраза срещу малцинствени групи. То си проправя път и в традиционните медии, а основни негови мишени са ромите, турците, хомосексуалистите и мигрантите. Това сочат данните от национално представително изследване, проведено от Институт "Отворено общество" – София.
Повече от половината респонденти признават, че са чували агресивни изказвания срещу малцинствени групи, като голям скок отбелязват тези срещу мюсюлманите – от 11 % през 2014 г. до 38 % през 2016 г.
Изрази като „Незаконни имигранти”, „Крадливи цигани”, „Гейовете са извратени” и „Министърът е еврейска гад” получават одобрението на над половината от запитаните.
Според изследването телевизията продължава да бъде най-влиятелната медия, с която хората свързват разпространяването на реч на омразата. Значително обаче се повишава влиянието на интернет.
Увеличава се одобрението за използването в традиционните медии на изрази, които съдържат краен национализъм и реч на омразата срещу роми и мигранти.
В същото време намалява делът на респондентите, които знаят, че определени форми на речта на омразата се преследват от закона като престъпление, а трайно ниска остава склонността на гражданите да съобщават на органите на реда, ако станат свидетели на реч на омразата.
Хем подкрепяме, хем не одобряваме
В същото време почти три четвърти от запитаните изразяват неодобрение за използването в публичното пространство на реч на омразата, а почти половината смятат че държавата трябва да защитава представителите на малцинствени обществени групи срещу речта на омразата.
Около и над 60% настояват да бъде търсена отговорност на политици и журналисти, които изразяват неодобрение, омраза или агресия срещу представители на малцинствени групи.