Скалното катерене и алпинизмът у нас се оказват извън закона. Част от катерачните обекти в страната попадат в територията на резервати, където е позволено само минаването по маркирани пътеки.
За да бъдат достъпни и скалите маршрути, трябва да бъдат одобрени от екоминистерството.
Витоша е една от защитените територии, в която има десетки катерачни обекти. Скалното катерене става все по-популярно в България, често чужденци идват у нас специално заради скалите. Част от тях обаче се намират в резервати, където човешката дейност е много ограничена, в това число и алпинизма и скалното катерене.
Въпреки, че резерватите са със статут на опазване от много години за проблема става ясно сега. Екоминистерството забранява на алпийски клуб "Железник" от Стара Загора да направи състазанието "Алпиниада Райски скали", което се провежда от около 10 години в Национален парк Централен Балкан. Причината - катерачният обект попада в рамките на резерват „Джендема”.
„Като цяло много катерачни събития, тоест било то алпинизъм или пък ски ралита, много такива събития се организират в резервати - Рила, Пирин, Витоша, другото място това са врачанските скали. Не знам, ако на тези места забранят този вид дейност какво ще стане с този спорт”, коментира председателят на клуба Борис Димитров.
Според новия план за управление на Централен Балкан разрешените за алпинизъм и скално катерене са само три обекта. Това изключва един от най-популярните обекти през зимата - Северният Джендем.
„Това е най-голямата алпийска стена в България. Аз съм ходил по целия свят, в Гран Каньон, в Америка, в Йосемити, премиерни маршрути сме правили, премиерни, не съществуващи. Ами, има начин. Хората са го уредили”, категоричен е зам.-председателят на Българската федерация по катерене и алпинизъм.
С писмо до екоминистъра и точни координати на катерачните маршрути може да се уреди въпросът и у нас, твърди директорът на Национален парк Централен Балкан инж. Генчо Илиев.
Същото важи и за катерачните обекти и в останалите резервати.
В голяма част от останалите европейски страни работят интерактивни карти, от които всеки може да научи какъв е статут на катерачния обект, към който има интерес, в кои периоди е забранено той да бъде изкачван и какви са правилата за поведение.