Двама българи, обучавани от НАСА, момиче от Монголия с 29 медала от математически състезания, македонец с награди за документален филм, както и български първокурсници с отличия по баскетбол и волейбол - това са част от новите студенти на Американския университет в България.
Освен с тези постижения, те могат да се похвалят с разнообразни интереси и извънкласни дейности.
Докато е в седми клас, софиянецът Теодор Стоянов получава възможността да посети космически лагер на НАСА в Турция след кандидатстване с есе на тема "Какви са плановете за бъдещето ви". Там той пише, че иска да учи японски език и много харесва културата на Страната на изгряващото слънце. Освен това възпитаникът на 133 СОУ "Ал. С. Пушкин" и 91 Немска езикова гимназия се е занимавал с японски анимации.
На обучението Теодор Стоянов отива с още 7-8 човека от своето училище. Учениците участват в симулация на изпращане на совалка и разбират как работи космическата агенция. Също така присъстват и на лекции на известни астронавти.
В пети клас Теодор Стоянов и няколко негови съученици се представят отлично на Олимпиада по руски език и печелят пътуване до Москва и Санкт Петербург. Той успява да си осигури пълна стипендия за своето обучение заради високите резултати при кандидатстването си - 1370 от 1600 на изпита SAT, състоящ се от четене с разбиране и математика на английски, и 115 от 120 на англоезичния тест TOEFL. Освен това първокурсникът владее руски и немски.
Повечето хора от випуск 2012 на Първа немска заминават за Германия, но Теодор Стоянов избира АУБГ заради по-евтината издръжка и предимството да получи образование близо до дома си. Той ще учи Бизнес администрация и планира да завърши магистратура. Обича да чете фентъзи.
Друг първокурсник - Христо Димитров, също е участвал в обучение на НАСА и има много награди от състезания по физика. И той е получил пълна стипендия за обучението си. Освен това е печелил отличия и по волейбол, тенис на маса и лека атлетика.
Монголката Енхзаяа Дарханбаатар има цели 29 медала от математически състезания, завоювани по време на почти цялото й обучение досега - от 2-ри до 11-и клас, който е и последен в азиатската страна. Има и бронзови отличия по физика и шах. Тя отдава успеха си на добрите учители в столицата Улан Батор и ще учи Бизнес администрация, Икономика и подспециалност Математика.
Монголката е разбрала за АУБГ от рекламите по улиците на града и смята да се завърне и да работи в родната си страна, след като завърши своето образование.
Македонецът от албански произход Армир Челику печели награда за най-добра идея за документален филм и второ място за най-добър документален филм тази година на фестивал в родния му град Кичево. Това е първата му лента. Създадена е по благотворителен проект на УНИЦЕФ и показва езически празник, отбелязващ лятното слънцестоене.
Хората от селата в региона правят храна сутринта и обикалят къщите на съселяните си, за да ги поздравят за началото на лятото. Първо е искал да направи филм за старите сватби в селата, но подготовката се оказала твърде сложна - тези сватби траели над седмица и трябвало да се намерят традиционни храни и дрехи.
Армир Челику се е занимавал и с други благотворителни дейности - в първата си година в гимназията е организирал шоу, с което е събрал 300 евро за семейства в нужда. Освен това всяка седмица ходи в местната църква, въпреки че е мюсюлманин, за да установи контакти с общността. Говори английски, италиански, албански, македонски и в момента учи френски. Планира да завърши Бизнес администрация и Икономика или Политически науки и Икономика. "Искам да нося костюм всеки ден след 10 години", споделя Армир Челику и добавя, че може би ще работи в банка.
Той харесва университета заради това, че дава много добри уроци за живота и посочва, че АУБГ ще му помогне да узрее. Другите му опции са били да учи в Маями или германския град Якобс, но в първия случай е било много скъпо, а в Якобс общежитията са твърде далече от града.
"Българските жени са най-красивите в света. Не знам къде съм бил през целия си живот, та не съм дошъл тук по-рано", споделя с въодушевление Армир Челику.
Петър Георгиев от Ямбол има в актива си първо място на международен баскетболен турнир в Истанбул с отбора на Математическата гимназия в родния му град, 3 втори места на национално ниво със същия тим и трето място на републиканско с "Тигър" Ямбол.
Първокурсникът е печелил и златни медали на регионални математически състезания. Стипендията му ще покрие всичките му разходи за обучение в АУБГ. На SAT има 1380 от 1600, а на TOEFL - 98 от 120. Бил е президент на "Интеракт" в Ямбол, подразделението на клуб "Ротари" за лица до 18 години. Организацията се е занимавала с помощ на сираци и възрастни хора, както и с проекти за почистване и озеленяване. Петър Георгиев смята да продължи подобни дейности в "Ротаракт" Благоевград, който е за лица до 30 години.
Той е ходил и на кръжоци по география и журналистика. В университета ще учи Политически науки, но все още се колебае дали втората му специалност да е Бизнес администрация или Икономика.
Пловдивчанинът Александър Гърланов е печелил републиканско по волейбол в Казанлък през 2007 г. с "Виктория Волей", както и второ място на Балканиада с "Левски" Карлово. Освен това е бил капитан на училищните си отбори. Той споделя, че е трябвало да направи избор между ученето и професионалния спорт. В началото искал да учи интериорен дизайн, защото баща му имал студио за вътрешно обзавеждане, но бизнесът му не потръгнал и така бъдещият студент решил да кандидатства в Американския университет, който го приема с 50% стипендия за обучение.
Александър Гърланов възнамерява да запише рядката комбинация от Компютърни науки и Политически науки заради добрата реализация на първата специалност и глобалните теми, които засяга втората. Освен английски, той говори испански и руски. Преди се е интересувал от фотография, а сега - от "развитието на съзнателен и духовен живот", без да е религиозен. Харесва факта, че в Благоевград е евтино, можеш да се храниш навън и да живееш добре със скромни доходи.