Задават се нови протести на „Орлов мост”, този път в защита на планинските хижи. Повод за недоволството са промени в Закона за спорта.

Новите текстове разрешават хижите да се дават чрез право на ползване на спортни дружества за срок от 20 години. По този начин, местата за отдих, които в момента са общинска и държавна собственост, няма да се стопанисват повече от Българския туристически съюз. От съюза изразиха опасение, че ако хижите се отдадат на частни инвеститори, те ще обслужват бизнес интереси, ще излязат от българските и международни туристически маршрути и няма да бъдат достъпни за планинарите.

На обратната позиция - според мнозина, в сегашната ситуация на стопанисване, много от хижите с в окаяно състояние.

Междувременно, стана ясно, че Министерството на спорта ще оттегли промените между първо и второ четене. В съобщение до медиите от спортното ведомство заявяват, че „отчитайки факта, че Българския туристически съюз е установил трайни традиции и натрупал солиден опит в управлението на държавни обекти за социален туризъм..., не трябва да има двусмислени законови тълкувания”.

Българският туристически съюз се грижи за 20 туристически заслона, 40 спални и 180 хижи. Планинарството у нас има 118 годишна история.

„От държавата не сме получили досега - някакъв обект или хижа и да кажат - ето заповядайте, стопанисвайте. Всичко от самата основа до покрива е построено от ентусиазма на хиляди, хиляди наши туристи,” заяви Венцислав Удев - изпълнителен секретар на БТС.

В началото на седмицата в хижа „Планинец” в полите на Витоша гости няма, но тече усилен ремонт на покрива. Събота и неделя е пълно с деца, почти цяла София се изнася тук. В хижа „Вихрен” в Пирин основен ремонт е правен миналата година. По думите на управителя Иван Баряков стаите са с нови легла, а заради изискванията да няма дървени стълби, е построено изцяло ново стълбище от бетон.

В хижа „Божур” до Горна Оряховица цената на нощувка е 9 лева. Тук хижарят сам се справя с поддръжката:

„Не знам кой ще я вземе, защото, ако я вземе някой трябва да печели. А пък тук няма как да се печели. Хората идват на разходка, не идват да харчат пари пък и нямат пари. Тъй че ми се струва, че няма да стане работата, ако я вземе някой. Няма да се намери просто човек,” казва Николай Обрешков.

Междувременно продължават дискусиите около промените в другия спорен закон, този за горите. Дружеството „Витоша ски” възрази срещу искането на еколози за ново учредяване на право на строеж за лифтовете в планината. В позиция, разпространена до медиите, от „Витоша ски” припомнят, че те са собственик на съоръженията и по закон притежават право на строеж. След последните срещи за измененията в закона, от дружеството предупреждават, че с някои предложения се прави опит за скрита приватизация на незаконни обекти в планината.