Протестът в БНР продължава 43-ти ден с искане оставката на директора на радиото Радослав Янкулов. Част от обвиненията към него са за непрозрачно управление и злоупотреби с обществени поръчки.

Протестите в Националното радио започнаха след като стана ясно, че предстои орязване на хонорарите с над 40% заради съкращения в бюджета на персонала. Това обаче било само капката, която преляла чашата.

„Продължаваме да искаме оставка. Аз в никакъв случай не смятам, че действията, които ръководството сега предприема, променят нещо в миналите две години. Това за мен са опити да се задържат на постовете си и да докажат, че вършат нещо”, коментира журналистът Таня Величкова.

Освен в непрозрачно управление, журналистите обвиняват ръководството и в политически натиск. В последната една година имаше политически натиск, който се изразяваше в спиране на предавания. Даже едно предаване така и не тръгна. Аз съм сигурен, че ако това ръководство остане, цензурските напъни ще продължат”, твърди Петър Волгин.

Директорът на радиото отрече обвиненията. По думите му - по-голямата част от служителите са съгласни с реформите, а протестиращите са едва дузина.

„Над 700 души са съгласни с мярката, която прие управителния съвет по отношение рестрикциите в бюджета. 15-тина души пред оградата, които протестират и изказват неодобрението си. Разговаряме непрекъснато с всеки, който се интересува от този проблем. Неколкократно отправяме покани за срещи и разговори”, обяви Янкулов пред „Тази сутрин”.

Журналистите отрекоха да има диалог между тях и ръководството. Председателят на СЕМ Георги Лозанов предупреди, че ще подаде оставка, ако до края на месеца кризата в радиото не бъде преодоляна.