Министерството на околната среда и водите спира действието на общия устройствен план на Царево. Ресорният министър Искра Михайлова е подписала заповед изпълнението на плана да се спре до приключване на процедурата по изменението му и изработването на екологична оценка. Въпреки това планираните за вторник вечерта протести за спасяването на природните паркове не бяха отменени.

В 18:00 часа защитници на природата започнаха да се събират на Орлов мост в столицата, очаква се демонстрации да има в още 10 града в цялата страна. „Природата ни няма цена”, „Странджа ни е само една", „Да остане природа", „Спасете Странджа" – това са само част от посланията на гражданите на протеста в София.

Минути след 19:00 часа протестиращите поеха на шествие към парламента по бул. "Цар Освободител". Шествието продължи по софийските улици с крайна цел Министерството на околната среда и водите. Виковете „Оставка" се смесваха със скандирания "ОСтранджа" и „Искаме природа, не искаме бетон".

Според протестиращите, заповедите, които разписаха министрите на околната среда и на регионалното развитие са витиевати решения и могат във всеки един момент да бъдат обжалвани. Според тях тези заповеди не са достатъчно трайни решения за проблеми като този в Странджа.

Участниците в протеста казват, че битката вече не е само за природен парк „Странджа”, който е застрашен от застрояване след влизането в сила на Общия устройствен план на община Царево.

В момента изпълнението му е спряно от Министерството на регионалното развитие, готви се и промяната му, но все пак той противоречи на законодателството, защото няма екологична оценка. Точно това е и искането на протестиращите - депутатите да променят Закона за устройство на териториите, така че да се гарантира, че няма да се прилагат Общи устройствени планове без иначе задължителните екологични оценки.

„Ние искаме промяна в законите – Закона за устройство на територията и Закона за Черноморското крайбрежие, които ясно и категорично да казват, че не може да има такива планове или програми, които предвиждат инвестиционни намерения и застрояване и в същото време да нямат екологична оценка, да не са минали всички задължителни по закон процедури", заяви Петко Цветков от българска фондация „Биоразнообразие".

Освен промяна в законите, те искат и оставката на зам.-министъра Чавдар Георгиев. Според протестиращите той в продължение на месец лъгал за екологичната оценка на Царево и според тях е в явен конфликт на интереси в района и практически не защитава интересите на обществото.

Протестът има и нова кауза - проблемите в парк „Българка”, където за директор беше назначен човек с фирма за дърводобив и големи задължения към НАП. Във вторник сутринта в Габрово десетки недоволни също протестираха срещу назначението на новия директор Али Алиев.

Бургас за Странджа

По време на протеста в Бургас в центъра на града горящи свещи изписаха „Странджа”. По този начин природозащитниците отбелязаха 19-годишнината от обнародването на Природен парк „Странджа”.

Около 30 души се събраха на протеста в центъра на града. Организаторът на протеста Яна Гочева определи като добра новина заповедта за спиране на ОУП на Царево. „В заповедта обаче се казва, че влиза в сила до възлагането на процедурата за изготвянето на новия Общ устройствен план. Т.е. когато се възложи на някоя фирма, тази заповед спира да важи и устройственият план пак влиза в сила, докато бъде изготвен новия”, обясни Гочева.

В същото време бургаските еколози бяха разтревожени и от това, което се случва в останалите национални паркове. „Едновременно бяха сменени няколко директора в страната и на национални, и на народни паркове”, каза тя като даде пример с парк „Българка”. „Там е назначен представител на местната секция на ДПС, който е човек, уличен в незаконни сечи на предишната си работа”, обясни Гочева като заяви, че такива хора нямат място в управлението на природните ресурси, които са най-голямото богатство на България.

Сливен за Странджа

Протестът срещу застрояването на природен парк „Странджа" в Сливен събра около 20 души от различни екологични и граждански организации. Техният сборен пункт беше Старият бряст, който се състезава в конкурса Европейско дърво на годината.

Протестът бе насочен и срещу уволненията на доказани и компетентни директори на природни паркове и замяната им с неспециалисти.

В рамките на около половин час протестиращите преминаха по пешеходната зона на Сливен, покрай сградата на Общината и се събраха отново на централния градски площад „Хаджи Димитър", където се поклониха пред паметника на войводата и Сливенските възрожденци. Това е втората подобна проява в Сливен, първият протест за запазването на Странджа бе в Сливен през януари.

Велико Търново за Странджа

Около 20 души подкрепиха протеста за Странджа и във Велико Търново, където събитието бе организирано от Гражданско сдружение ГОРА. То беше и в знак на недоволство срещу изсичането и застрояването на гората в квартал Картала във Велико Търново.

Протестиращите бяха подготвили различни плакати с послания „Странджа=Картала”, „Гората=Хората”, „Не ни убивайте”. В протеста се включиха и част от Ранобудните студенти в града.