Здравната каса променя начина на плащане на лекарствата за домашно лечение на пациенти с кардиологични заболявания. Промените ще влязат сила още тази година.
След 42 години трудов стаж като шофьор Борис Георгиев получава пенсия от 220 лева. Половината отива за доплащане на лекарства по каса. Страда от сърце, ходи трудно.
„Туй е най-важното – машинката”, казва той, като допълва, че за поддръжката й дава 30-40 лева давам на месец.
Държавата предвижда да финансира най-често използваните лекарства до определена стойност, с която да не се налага доплащане.
Фармацевтичните компании ще бъдат задължени да направят отстъпка на Касата за скъпите лекарства, които са без аналог със задна дата от началото на годината. Надеждата е, че ще бъде запълнена част от дупката в бюджета.
„Основният проблем в момента е как да се върнат тези обещани 50 милиона лева и каква да бъде технологията за това”, заяви д-р Димитър Петров, подуправител на НЗОК.
Рискът е, че лекарствата без аналог може да бъдат изтеглени от пазара.
„Не, няма такава опасност. Това е един фалшификат, благодарение на който години наред тук е едно райско кътче за фармацевтичните компании”, коментира здравният министър Петър Москов.
Докато преговорите за милиони тръгнат, Борис Георгиев плаща 0 лева за ток - пести за лекарства и хляб.