Производители на зелена енергия протестираха пред НС. Те се събраха, след като депутатите приеха окончателно въвеждането на 20% такса върху приходите на вятърните и слънчевите централи.
"С решението си българският парламент практически фалира зеления сектор в енергетиката. Приетото предложение тази сутрин означава не само 20%, означава 40% отнемане на нашите приходи, тъй като то е свързано и с ограничаване на часовете, в които работим”, коментира Меглена Русенова, председател на Българската фотоволтаична асоциация.
Производителите на зелена енергия настояват президентът да наложи вето върху приетите текстове. За тях гласуваха 116 депутати от БСП, ДПС и „Атака”. Таксата ще влиза в държавния бюджет. Очакванията са постъпленията от нея да са 150 милиона лева през следващата година.
Вече са ясни и глобите, които ще се налагат, ако компанията не плати таксата в срок или подаде невярно данните, по които тя се определя. При първо нарушение санкцията ще е от 5 до 10 хиляди лева, а при второ - до 15 000 лева.
Междувременно за първи път в България ВЕИ производител се отказва от гарантирани преференциални такси за произведена енергия. Инвестицията, която той ще направи в националната икономика, надхвърля 1 милиард лева.
Енергията произведена от вятър ще се реализира в пълен обем на свободен пазарен принцип и държавата в лицето на НЕК няма ангажимент за нейното изкупуване. НЕК и китайски инвеститори подписаха предварителен Договор за присъединяване на енергиен проект за изграждане на централи за производство на енергия от вятър, предаде БГНЕС. Инвестицията възлиза на обща стойност над 1 милиард лева. В процеса на изграждане и експлоатация ще бъдат наети над 750 души.