Отпада задължението безработните да се подписват в бюрата по труда. Това става ясно от проектозакон на социалното министерство, който кабинетът ще гласува идната сряда.
Ведомството на Ивайло Калфин предлага много нови текстове в Закона за насърчаване на заетостта.
Отпада задължението безработните да ходят в бюрата по труда, само за да се подписват.
Хората без препитание в момента са малко над 350 хиляди. Всеки един от тях в момента е задължен да ходи в бюрото по труда на точно определена дата, само за да се подпише. Ако не успее да се яви на точната дата, регистрацията му на безработен изчезва, а с това – и обезщетението за безработица.
Индивидуален подход
Бюрото изготвя за всеки безработен индивидуален план, в който е записано на коя дата да се яви за подпис. Като това трябва да се случва поне веднъж на два месеца.
„Отиване просто за подписване няма да има, искаме да има среща с трудовия посредник, за да се види има ли напредък, има ли работа за този човек, търсил ли е той самостоятелно", обясни Елка Димитрова от министерството.
Бюрата ще преценяват за всеки един безработен колко често да се среща с трудов посредник. За тези, които имат шанс сами да си намерят работа например - срещите ще са по-рядко.
Обратно в час
Промените в закона предвиждат още от догодина да се въведе дуално обучение и за безработните. Така те ще могат да учат за професия и да работят едновременно. Държавата ще субсидира в продължение на 3 години обучаващата ги институция и работодателя, който ги е наел.
Предвижда се също от догодина държавата да субсидира за по-дълъг период фирмите, които наемат безработни младежи. Сега тя поема заплата и осигуровки за тях срок до 1 година. От 2016 г. този срок ще е с половин година по-дълъг.
Предложените промени предстои да се одобрят от Министерският съвет и от парламента.
Помощ и за хората с увреждания
В предложените промени има и още нещо важно, което ще засегне хората с увреждания без работа.
За тяхната реализация на трудовия пазар ще се грижат частни трудови посредници, а не държавната агенция по заетостта – практика позната в други страни от ЕС.
Държавата ще субсидира частните посредници, ако намерят работа за поне една година на човек с увреждане.