„Природата е в опасност” е международна кампания в подкрепа на екодирективите за защитените зони на континента. Причината за инициативата е това, че Европейската комисия стартира онлайн анкета, с която гражданите на Европа трябва да дадат оценка на законодателството в защита на природата. Според екоорганизациите това може да доведе до отслабване на забраните.
Проучването е част от текущата оценка на европейските екодирективи. Последният доклад на еврокомисията потвърди тревожното състояние на природата на стария континент. Според данните 23% от видовете и 16% от местообитанията са в лошо състояние. Най-тежко е положението около водните басейни и влажните зони – там 51% от местообитанията са застрашени.
„Представете си природата. Представете си създателят на тихите брегове на реките, на топлите изгреви, отразени във капчиците роса по тревата. Представете си чудото на дивата гора с меко процеждаща се светлина, която пада върху шумата. Сега си представете тези места увредени. Законите, които ги предпазват са застрашени. Използвайте гласа си, за да защитите природата!”
Това призовават от Кралското дружество за защита на птиците – една от десетките европейски организации участващи в кампанията.
„Това публично допитване всъщност може би цели именно промяна и отслабване на природозащитното законодателство и изходът от това е непредвидим”, коментира Светослав Спасов от Българско дружество за защита на птиците.
От представителството на Европейската комисия в България обясниха, че проучването се прави, за да се провери дали със сега действащото законодателство може да се подобрят екосистемите и да се възстанови природата. Цели, които Европейският съюз си е поставил за следващите 5 години.
„Все пак двете директиви са приети – едната за птиците мисля, че през 1979 г., а за местообитанията през 1992 г. Има доста време, което е минало и има възможност да се прецени доколко те работят и доколко има необходимост от промяна, но това не е предпоставено в каква посока ще бъде докладът по никакъв начин”, заяви Петър Петров от представителството.
Мрежата „Натура 2000”, в която попадат всички защитени зони по директивите, обхваща около 18% от сухоземната и над 4% от морската територия на Европейския съюз. България участва в нея и трябва да съхрани над 80 вида местообитания, 100 вида растения и близо 230 вида животни и птици.
Проучването продължава до 24 юли. В него вече са се включили над четвърт милион европейски граждани.
Ако искате да се включите в кампанията „Природата в опасност!” можете да научите как в интернет на адрес: http://bspb.org/bg/naturealert.html.