Международният автомобилен превоз на товари е в криза. Това се дължи на недостатъчно ефективната дейност на държавната администрация.
С порочните си практики при лицензирането на дейността на автомобилния превоз на товари, с пълното си бездействие при явни нарушения и липсата на каквато и да било комуникация с браншовите организации, държавните органи и институции създадоха напрежение в бранша.
Това провокира свикването на Национален транспортен форум - първи по рода си в България. Това се казва в декларация на Съюза на международните превозвачи, съобщиха от съюза.
Опитът на Съюза на международните превозвачи през изминалите години доказа, че крайната мярка, за да бъдем чути, е затварянето на границата. Ето защо, преди да бъдат предприети каквито и да било протестни действия, от съюза заявяват техните искания:
Незабавно да се прекрати порочната практика да се издават лицензи на превозвачи, които не отговарят на критериите, заложени в Регламент 1071/2009 г. и 1072/2009 г. на Европейския парламент и Съвета на Европа, а именно: Установеност на автомобилните предприятия; Благонадеждност (добра репутация); Финансова стабилност; Професионална компетентност. Да се въведат ефективни мерки за контрол и издадените неправомерно до момента лицензи да бъдат незабавно отнети. Да се спазва изискването за съответствие на броя на ППС и броя на копията на лицензите.
В най-кратки срокове да бъде издадена заповед от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията за легитимиране на браншовите организации, които имат реални членове и реално упражняват дейност по защита на правата и законните интереси на българските превозвачи. Да се възстанови участието на браншовите организации във всички комисии и съвещания, касаещи автомобилния превоз на товари. Да се предприемат ясни и категорични мерки по възстановяването на традиционните за България пазари за превоз в Република Турция, Близкия Изток и страните от бишия руски пазар, вкл. въвеждането на реципрочни такси за чуждите превозвачи, като по този начин пазарът се регулира съгласно принципите на лоялната конкуренция.
Браншът на международните автомобилни превозвачи заявява отговорно, че ако в срок до 15 юни 2014 г. държавните институции не вземат конкретни мерки по посочените проблеми, ще предприемем протестни действия, заявяват още от Съюза на международните превозвачи.
Снимка:
БГНЕС