Хората с увреждания да имат право на безплатно пътуване с автобус два пъти в годината - за това настояват превозвачи пред социалния министър Хасан Адемов.

До 2010 г. хората с над 70 процента неработоспособност имаха право на безплатно пътуване два пъти в годината - с влак и автобус. Плащаха си билета на превозвача, а след това искаха от социалното министерство да им възстанови разхода. Сега, това е възможно само при пътуване с влак.

77-годишната Величка Андреева, която е с множество заболявания и пожизнен ТЕЛК, твърди, че промяната я ощетява. „Много сме обикаляли, а сега къде да идем, сега нямаме пари за хляб. Искаме пак да имаме някакви и права и ние”, настоява възрастната жена.

С писмо до социалния министър от Националното сдружение на автобусните превозвачи предлагат правото на безплатен рейс да бъде върнато на хората като Величка, тъй като не до всяка точка стига влак. „В момента е дискриминация и се толерира БДЖ”, смята Симеон Милушев от Националното движение на автобусните превозвачи в България.

От министерството са категорични, че старите привилегии няма да се върнат заради масовите злоупотреби с тях. Засичани са случаи, в които на името на лежащо болен е поискано осребряване на билети за пътувания в различни краища на страната в рамките на 24 часа.

„Функционираше нещо като черна борса на автобусни билети. Беше масова практика, на която и автогара да отидете, пристигналите пътници да дават билетите си на чакащи ги посрещачи”, обясни Людмил Димитров от Министерството на труда и социалната политика.

За разлика от хората с увреждания, многодетните майки продължават да имат право на безплатно пътуване с автобус веднъж в годината.