Празнуваме 131 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия.
Центърът на тържествата е в Пловдив, където бе направена възстановка на историческите събития от нощта на 5 срещу 6 септември 1885 г.
В онзи паметен момент в града навлизат отрядите на Продан Тишков – Чардафон Велики, и майор Данаил Николаев. Арестуван е областният управител на Източна Румелия – Гаврил Кръстевич, и е назначено временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България.
По време на възстановката за пръв път беше изнесено знамето, с което е обявено Съединението.
България е освободена от османската власт през 1878 г., но Берлинският конгрес разделя страната на Княжество България и Източна Румелия, която остава под османска власт. През 1880 г. се създава Българският таен централен революционен комитет. На много места се учредяват комитетите „Съединение“. Самият Захари Стоянов застава начело на комитета и подкрепя идеята съединението да стане под скиптъра на княз Александър Батенберг.
Ако Съединението не се беше осъществило, днес гражданите на Пловдив вероятно щяха да се наричат румелиоти и да има три официални езика – български, гръцки и турски.
Днес тържествата в града започнаха още от обяд с посрещането на финалистите от мемориалния маратон от Съединение до Пловдив.
Най-голям интерес обаче предизвика единственото в света пътуващо читалище, което, макар след доста перипетии, успя да паркира на площада.
Пловдив е 41-ят град в страната, посетен от читалището, и единственият, където уредникът му не е получил никакво съдействие.
Вижте във видеото повече за празника и атмосферата му: