Внезапни проверки в училищните столове в Бургас след жалби на родители, че храната е с лошо качество. Защо повече от половината от учениците в началния клас отказват да се хранят в стола - гледните точки на деца, родители и инспектори.
Недоволни от храната в детските градини няма. На място инспекторите се убеждават, че в тази детска градина дори се готви отделно само за едно дете с алергия към млечни продукти.
„То не яде кисело мляко, сирене - на млечна основа. Отделяме му порция, без застройка. Даже там сме си записали, да не забравяме", обясни Марина Ангелова, която готви в детската градина.
Ситуацията коренно се променя в училищните столове, някои от които в началото на втория срок са полупразни.
В едно училище от 57 деца, записани в началото на учебната година, сега в стола се хранят 17.
„От сигналите на родителите разбирам - да, то беше записано месец-два, но се наложи да го отпиша. Дали качеството на приготвена храна не е така приятно и вкусно, както в детските градини, но наистина има такъв проблем", каза Веселина Таралова, директор дирекция „Образование".
Фирмите, които стопанисват столовете в училищата твърдят, че спазват наредбите за здравословно хранене и се стараят да осигурят разнообразно меню. Но децата предпочитали сухата храна.
„Като научат павилиона къде е и почват да се оправдават, че храната на стола не е достатъчно вкусна, че не им харесва", обяснява Донка Кирязова, специалист ученическо хранене.
„Той не обядва тук, защото не харесва такава храна приготвена", обяснява родителят Ана Кирова. В едно от училищата, инспекторите откриват, че храната се сервира студена, при това в малки порции.
Фирмата, която зарежда храната в четири училища, е с ултиматум да острани нередностите до седмица. Ако не го направи - договорът й ще бъде прекратен.