На днешния 14 септември Православната църква отбелязва празника Въздвижение на Светия кръст Господен, наричан още Кръстовден или Гроздоберник. Според народния обичай този ден се свързва с края на лятото и началото на есента. Осветява се семето за посев и се започва гроздоберът.
Църковният празник се свързва с чудодейното явяване на Светия кръст на император Константин Велики, намирането на Светия кръст на Голгота от майката на Константин Велики царица Елена, посетила светите места в Палестина, както и връщането на животворящия Кръст от персийски плен през XVII век.
След страданията и разпятието Христовият кръст се превръща в жертвен знак на спасението и изкуплението от греха. Той олицетворява жертвената любов, победата над злото, принадлежността към християнството.
На този ден църквата извършва поклонение пред Светия и животворящ Кръст Господен. По традиция на Кръстовден се спазва строг пост.
На Кръстовден във всички епархии на Българската православна църква се отслужва Света Литургия и се изнася за поклонение Светият Кръст, като се издига в четирите посоки на света с многократно произнасяне на: „Господи помилуй!“.
В митрополитската катедрала на София „Св. Неделя", с благословението на Негово светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит, архиерейска Света Литургия ще оглави Негово преосвещенство Знеполски епископ Йоан, викарий на Софийския митрополит. Началото е от 09:00 часа.
На Кръстовден традиционно започва учебната година в духовните семинари - Софийската и Пловдивската, съобщиха от пресцентъра на Светия Синод на Българската православна църква.
Имен ден празнуват: Кръстьо, Кръстина, Кръстил, Кръстила, Кръстилена, Кръстена, Кръстан, Кръстана.