Потребителите са скептични за поевтиняването на парното тази зима, след като Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) оповестеният проекта за нови цени. Той предвижда цената на централното отопление в по-големите градове да бъде намалена с около 7% преди зимния сезон.
Намалението е в резултата на по-евтиния природен газ. По правило, когато цената на синьото гориво пада с 14%, тази на парното трябва да се смъкне с около 10%. Регулаторът обаче предлага значително по-малко поевтиняване. Мотивът е - да се осигури буфер, ако синьото гориво отново поскъпне преди януари.
Семейство Берови от София се топлят на парно през зимата. Не ползват топла вода. За трите радиатора плащат на равни месечни вноски. Като теглят чертата топлото през зимата им струва общо 1300 лева, а заедно със сметките за ток и вода на месец отиват 250 лева. Семейство Берови остават скептични - не вярват сметките им за парно да намалеят дори и цената да падне със 7%.
Топлинната енергия ще поевтинее от 1 октомври също в Плевен с 3.4%, в Бургас с 1.5%, във Варна с 1,7%, във Враца - 4.3%, както и за абонатите във Велико Търново 3,5% и Разград 4,3%. Минимално увеличение ще има само в Пловдив - 0,2%.
По-евтиният газ обаче ще смъкне и цената на тока, който топлофицкациите произвеждат. Това ще спести на НЕК около 20 милиона лева.
Бизнесът протестира срещу поскъпването на индустриалния ток, а регулаторът остави вратичка, ако се намерят резерви, да има и корекция в цената. Дали реално ще се отрази и в крайните цени на тока за бита и бизнеса, ще стане ясно в края на октомври.